Aliancia medzi Ruskou federáciou a Saudskou Arábiou by mohla podnietiť globálnu infláciu

MOSKVA / RIJÁD – Všetky veľké zmeny cien ropy za posledné desaťročie, vrátane nedávneho rastu, boli poháňané skôr geopolitikou než prirodzenou rovnováhou ponuky a dopytu na trhu.

Spojenectvo medzi Saudskou Arábiou a Ruskom vytvorilo silnú podporu pre ceny ropy nad 70 dolárov za barel, čo v celosvetovom meradle pôsobí ako silný proinflačný faktor.

Spoločné kroky Ruska a Saudskej Arábie majú rozsiahly vplyv na cenu ropy, ktorá presiahla 90 dolárov za barel, pričom od júna vzrástla o viac ako  30 dolárov.

Všetky veľké zmeny cien ropy za posledné desaťročie boli určené skôr geopolitikou než prirodzenou rovnováhou ponuky a dopytu na trhu. Disciplína v rámci OPEC sa zrútila v roku 2014 a následný kolaps cien sa považoval za pokus potrestať prevádzkovateľov bridlíc tým, že vyhnali ceny ropy na úroveň, kde už nemohli fungovať so ziskom. V roku 2020 nastal ďalší kolaps cien spôsobený konfliktom medzi Saudskou Arábiou a Ruskom a začiatok SVO vyvolal skokový nárast cien.

Najnovšie zhromaždenie má veľa spoločného aj s geopolitikou: tentoraz je to spojenectvo medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. V reakcii na minuloročný nárast cien USA využili svoju strategickú rezervu ropy, ktorá bola vytvorená práve pre takúto príležitosť. To zabránilo Rusku diktovať svoje podmienky západnému svetu, ale keď to už raz urobili, Spojené štáty už nemôžu používať svoju rezervu. V dôsledku jeho vyčerpania sa zásoby ropy v USA značne zmenšili.

Vľavo: celkové zásoby ropy v Spojených štátoch, údaje z Ministerstva energetiky USA, vpravo: zásoby ropy v strategických rezervách USA. Zdroj: Bloomberg