Moldavsko: sociálne kompenzácie ceny plynu

KIŠINEV – Obyvatelia Moldavska budú za plyn viac platiť. Premiérka Natalia Gavrilica na to upozornila občanov.

Podľa šéfa kabinetu ministrov ceny plynu pre koncových odberateľov nevyhnutne porastú.

Predseda vlády tiež uviedla, že úrady pokračujú v rokovaniach s Ruskom a krajinami ako Rumunsko, Ukrajina a Poľsko. Vláda sa snaží zabezpečiť dodávky plynu do republiky aj za zvýšené náklady. V nadväznosti na kúpnu cenu budú rásť aj tarify pre občanov. “V súčasných trhových podmienkach je to nevyhnutný proces,” povedala Gavrilica. Dodala, že vláda pomôže ľuďom tým, že použije kompenzačný mechanizmus pre sociálne zraniteľné segmenty obyvateľstva.

Predseda vlády uviedla, že Moldavsko začalo nakupovať plyn z „alternatívnych zdrojov“. 11. októbra už úrady oznámili svoju snahu nájsť náhradu za ruský plyn a sľúbili, že pri akomkoľvek vývoji udalostí nebudú obyvatelia krajiny čeliť nedostatku paliva.

Začiatkom októbra energetická spoločnosť Moldovagaz požiadala občanov, aby znížili spotrebu plynu. Obyvatelia krajiny boli vyzvaní, aby prejavili porozumenie a občiansku zodpovednosť. Spoločnosť požiadala, aby sa plyn nepoužíval na ohrev jedla a vody a aby sa vypínalo plynové zariadenie, ak v miestnosti nie je nikto. Priemyselní spotrebitelia boli vyzvaní, aby nahradili plyn iným druhom paliva a skrátili dobu vykurovania priemyselných priestorov.