Ukrajina: Gazprom si nerezervoval prepravu

KYJEV – Ruský Gazprom si nerezervoval na november dodatočnú tranzitnú kapacitu cez. Informuje o tom agentúra UNIAN s odvolaním sa na obchodný systém GSA.

Dňa 27. septembra Maďarsko podpísalo novú dlhodobú zmluvu s ruským Gazpromom na dodávky plynu obchádzajúce Ukrajinu. Gazprom kúpil iba tretinu navrhovanej tranzitnej kapacity plynovodu Yamal-Europe vedeného cez Poľsko. Na november si Gazprom rezervoval kapacitu 31,4 milióna kubických metrov plynu denne.

V rovnakom formáte sa skončila aj posledná aukcia za október. Čo ponúkla Ukrajina? Ukrajinský operátor GTS distribuoval navrhovanú kapacitu na dvoch trasách: 9,8 milióna metrov kubických za deň bolo ponúkaných na stanici merania prepravy zemného plynu plynu Sudža a ďalších 5,2 milióna metrov kubických za deň – v stanici merania prepravy  Sochranovka. Zostali však nenárokované spoločnosťou Gazprom.

Rezervácia ukrajinských zariadení. Gazprom má dlhodobú rezerváciu 40 miliárd kubických metrov ukrajinských kapacít na rok 2021, čo je 109 miliónov kubických metrov denne.

Do augusta 2021 si Gazprom rezervoval dodatočnú solídnu tranzitnú kapacitu cez Ukrajinu (až 15 miliónov metrov kubických za deň) a nikdy neobjednal dodatočnú prerušenú kapacitu, ktorú ponúka ukrajinský prepravný systém (63,7 milióna metrov kubických za deň).

Tranzit plynu cez Ukrajinu vyzerá nasledovne.  Maďarsko 27. septembra podpísalo novú dlhodobú zmluvu s ruským Gazpromom na dodávku plynu obchádzajúceho Ukrajinu. V tejto súvislosti ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo sklamanie a predvolalo maďarského veľvyslanca. 28. septembra Európska komisia oznámila, že vyhodnotí možné dôsledky v súvislosti s podpisom zmluvy na dodávku ruského plynu do Maďarska obchádzajúceho Ukrajinu.

Ruský plynárenský monopol Gazprom 1. októbra prestal používať ukrajinský prepravný systém na dodávku plynu do Maďarska. 1. októbra začala platiť zmluva medzi Maďarskom a Ruskom o preprave plynu v objeme 4,5 miliardy kubických metrov. m ročne, podľa ktorého bude zemný plyn dodávaný do Maďarska cez Turecký prúd.