Začal sa rúcať čínsky trh nehnuteľností, bublina môže byť spúšťačom ďalšej svetovej finančnej krízy

PEKING – V dôsledku dlhov najväčšieho čínskeho developera Evergrande sa podľa Financial Times začal kolaps realitného trhu v krajine.

Dlhopisy vo výške 246 miliónov dolárov developera Sinic neboli vyplatené 18. októbra 2021. Pred ním developer Fantasia Holdings oznámil default, pretože neplatil úroky z dlhopisov v hodnote 206 miliónov dolárov. Ratingová agentúra Fitch uviedla, že developer Modern Land predĺžil splatnosť dlhopisov, aby sa predišiel default vzhľadom na obmedzenú likviditu.

Náklady na pôžičky rizikových emitentov na ázijskom trhu dlhopisov prudko stúpli. Dôvodom bol developer Evergrande, ktorý mal najväčší developerský dlh na svete 305 miliárd dolárov. Peking sa obáva, že potenciálne zlyhanie Evergrande ovplyvní globálnu ekonomiku, trhy a finančný systém Číny. Podľa odborníkov „dominový efekt“ fungoval na realitnom trhu v Číne.

Konečný termín na zaplatenie úroku z dlhopisov spoločnosti Evergrande je 23. októbra. Evergrande pôvodne nesplácal dolárový dlh 23. septembra, po ktorom nasledovalo 30-dňové obdobie odkladu vyplácania dlhopisov.

Oficiálne údaje ukázali, že čínsky realitný trh v období od januára do septembra 2021 vzrástol o 8,2 percenta, ale v treťom štvrťroku sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 znížil o 1,6 percenta. Škrt bol prvým od začiatku pandémie COVID-19.

Bývalý ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF) Raghuram Rajan varoval čínsku vládu pred rizikom urobiť veľkú chybu. Najväčším sektorom, ktorý sa Peking pokúša reformovať, je podľa neho trh s bytmi. Úrady prijali opatrenia na obmedzenie nárastu cien nehnuteľností, najmä obmedzením financovania silne zadlžených developerov. Rajan poznamenal, že takýto krok je z krátkodobého hľadiska nespoľahlivý. Podľa jeho názoru, podobne ako Evergrande, môžu aj ďalší vývojári čeliť hrozbe defaultu.