Rusko: na väčšie dodávky nie sú objednávky

BRUSEL – Rusko nedodáva do Európy viac plynu kvôli nedostatku objednávok kupujúcich.

Uviedol stály predstaviteľ krajiny pri Európskej únii (EÚ) Vladimír Čižov, uvádza agentúra RIA Novosti.

„Rusko nie je proti tomu, aby dávalo viac, ale za to by sa malo obrátiť na dodávateľov, to znamená na ten istý„ Gazprom “, nie z tribún parlamentov, nie zo stránok novín, ale z konkrétnych kupujúcich, ktorí by poskytovali určité aplikácie. za primerané ceny, “povedal Čižov. Stály zástupca vysvetlil absenciu nových aplikácií vysokou úrovňou cien plynu. Vladimír Čižov uviedol, že dôvodom nárastu cien pohonných hmôt sú nesprávne prepočty európskych politikov.

Vladimír Čižov tiež uviedol, že Moskva priamo nesúvisí s energetickou krízou v Európe. Ruskí prokurátori sa nepokúšajú nájsť skutočné príčiny krízy, uviedol stály predstaviteľ.

V septembri začali ceny plynu na európskych trhoch kvôli nedostatku uhlia a skvapalneného plynu (LNG) rásť. Naposledy bolo historické maximum ceny plynu v Európe stanovené 6. októbra, keď sa futures obchodovali za takmer 2 000 dolárov za tisíc metrov kubických.

V ten istý deň ruský prezident Vladimir Putin po stretnutí o energetike oznámil, že Moskva je pripravená dodať do Európy viac plynu kvôli stabilizácii cien. Po slovách hlavy štátu ceny plynu v Európe klesli. K 17:51 moskovského času 19. októbra sa novembrové futures obchodovali za 1 145 dolárov.