V Uzbekistane sa uchádza päť kandidátov o post prezidenta

TAŠKENT – Voľby prezidenta Uzbekistanu budú 24. októbra 2021. O ich termíne rozhodla Ústredná volebná komisia 23. júla 2021.

Voľby sa konajú na pozadí prebiehajúcich reforiem v sociálnej, hospodárskej a politickej oblasti pod heslom „Nový Uzbekistan“, ktoré navrhol prezident Šavkat Mirzijojev. Súčasný uzbecký líder sa ujal úradu v roku 2016 so ziskom 88,6 percenta platných odovzdaných hlasov.

Prezident je priamo volený na päťročné funkčné obdobie v jednom celonárodný volebný obvod. Pravidlá určovania víťaza závisia od počtu kandidátov. Ak sú dvaja, tak je zvolený ten, ktorý má najviac hlasov. Vo všetkých ostatných prípadoch je zvolený kandidát s viac ako 50 percentami odovzdaných hlasov. Ak žiadny kandidát nespĺňa túto požiadavku, do dvoch mesiacov, nie však skôr ako 15 dní po voľbách, sa zorganizuje druhé kolo volieb pre dvoch vedúcich kandidátov. Volebná požiadavka 33 percent všetkých registrovaných voličov je stanovená len pre prvé kolo. Podľa ústavy je po sebe nasledujúce obdobie prezidenstva obmedzené na dve funkčné obdobia.

V Uzbekistane majú právo navrhovať prezidentských kandidátov iba politické strany. V súčasnosti je ich päť. Najstaršia z nich, Uzbecká ľudovodemokratická strana, nominovala na prezidenta Maksudu Vorišovú, podpredsedníčku jej politickej rady. Sociálnodemokratická strana „Adolat“ („Spravodlivosť“), Demokratická strana „Milliy Tiklanish“ („Národná obroda“) a Ekologická strana nominovali na funkciu svojich lídrov Bakhroma Abdukhalimova, Alishera Kodirova a Narzulla Oblomuradova. Liberálnodemokratická strana Uzbekistanu, najväčšia a najvplyvnejšia v republike, nominovala na svojho kandidáta súčasného prezidenta republiky Šavkata Mirzijojeva. V prezidentských voľbách 2016 bol tiež nominovaný menom tejto politickej strany a zvíťazil s veľkým náskokom od ostatných kandidátov.

V súlade s článkom 57 volebného poriadku Uzbekistanu sa predčasné hlasovanie v nasledujúcich prezidentských voľbách, naplánovaných na 24. októbra, uskutoční od 14. októbra do 20. októbra. Občania Uzbekistanu, ktorí bývajú v Bratislave, mohli hlasovať už od včera.