Sergej Zujev, rektor Moskovskej vyššej školy ekonomických a sociálnych vied, je napriek ťažkým chorobám vo väzení Matroskaja tišina

MOSKVA – Ruského vedca a pedagóga Sergeja Eduardoviča Zujeva prokuratúra obvinila z krádeže dvadsaťjeden miliónov rubľov verejných zdrojov. Je vo väzení.

Je obvinený v súvislosti so žalobou na viceprezidentku Sberbank, niekdajšiu námestníčku ministerstva školstva Márie Rakovej. Tá je obvinená z defraudácie 50 miliónov rubľov z projektu, ktorý mala robiť s Moskovskou vyššou školou ekonomických a sociálnych vied.

Univerzita je ruskou pobočkou britskej súkromnej inštitúcie vyššieho vzdelávania, ktorá ponúka vyučovanie v bakalárskych a postgraduálnych programoch schválených Univerzitou v Manchestri. Sergej Zujev je jej rektorom.

Škola vznikla v roku 1995. Jedným zo zakladateľov a prvým rektorom školy bol britský sociológ, profesor Manchesterskej univerzity Theodor Shanin. V roku 2007 ho vo funkcii rektora nahradil Anatolij Kasprzhak. Od roku 2011 je rektorom Sergej Zujev, riaditeľ Inštitútu spoločenských vied Ruskej akadémie národného hospodárstva a štátneho riadenia pri prezidentovi Ruskej federácie.

 

Denník Novaya gazeta zverejnil otvorený list prezidentovi Vladimírovi Putinovi od popredných akademikov, profesorov a vedcov Ruskej akadémie vied. Celý text výzvy s názvom Prestaňte strašiť vedu! je tu.

“Samotná skutočnosť obvinenia sa nám zdá absurdná: nemožno si predstaviť, že by bol Sergej Eduardovič Zujev zapojený do akéhokoľvek podvodu alebo sprenevery. Jeho dlhoročná práca, obrovský prínos k rozvoju ruského školstva (okrem iného aj štátnymi vyznamenaniami), dokonalá akademická a verejná povesť takúto možnosť úplne vylučujú,” napísali akademici prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Ďalšia škola, ktorá sa dostala pod mikroskop ruských silových zložiek, je Fyzikálno-technická fakulta Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova.

Sergej Zujev sa narodil sa na rodil 24. apríla 1954 v Moskve. V rokoch 1971-1973 študoval na oddelení sinológie Vojenského ústavu cudzích jazykov, špecializoval sa na čínštinu, vojenskú analytiku a operačné umenie. V rokoch 1973-1978 vyštudoval na Filologickej fakulte Moskovskej štátnej univerzity. V roku 1984 obhájil dizertačnú prácu v kategórii kandidát dejín umenia.

V 80. rokoch pôsobil ako sociológ-výskumník vo Všesväzovom výskumnom ústave dejín umenia. V roku 1989 sa stal riaditeľom Školy pre kultúrnu politiku. V roku 1994 bol vymenovaný za riaditeľa Centra kultúrnych technológií. V roku 1998 sa stal dekanom Fakulty manažmentu v odbore kultúry Moskovskej vyššej školy sociálnych a ekonomických vied (Shaninki). V rokoch 2000-2001 bol zástupcom vedúceho vedeckého programu Nadácie Centra strategického výskumu Severozápad.

V rokoch 2005-2010 viedol expertné skupiny, ktoré vypracovali regionálne stratégie v Astrachanskom, Kaliningradskom, Kalužskom a Smolenskom regióne, Burjatsku a Karélii. V rokoch 2011-2012 dohliadal na vypracovanie návrhu „Stratégie sociálneho a ekonomického rozvoja mesta Moskva na obdobie do roku 2025“.