Slovenský veľvyslanec vysádzal ukrajinsko-slovenský les priateľstva

SEVERODONECK – Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ukrajine Marek Šafin sadil v sobotu na severe Doneckého okresu les.

Ako informuje portál www.cxid.info, ukrajinsko-slovenský les bude mať tri hektáre. Sergej Gajdar, šéf regionálnej štátnej správy pre médiá povedal, že so Slovenskou republikou spoločne plánujú aj ďalšie projekty. Minulý rok v regióne zhorelo 30 000 hektárov lesa. Sergej Gajdaj povedal, že región sa raduje každej podpore pri obnove lesa.

Smrekový les vyrastie neďaleko mesta Severodoneck.

Mesto je administratívnym centrom Luhanskej oblasti, veľkého priemyselného uzla na východe Ukrajiny. Nachádza sa na ľavom brehu rieky Seversky Donec.

Spolu so susednými mestami tvorí aglomeráciu a centrum chemického priemyslu na Ukrajine. Severodoneck Azot je najväčší chemický podnik na Ukrajine.

Zástava mesta Sverodoneck.

Ten je súčasťou holdingu Ostchem Holding AG. To je holdingová skupina, ktorá združuje skupinu chemických spoločností, ktoré vyrábajú minerálne hnojivá, organické kyseliny, oxid titaničitý, sódu, tekutý dusík a ďalšie chemické produkty. OSTCHEM Holding je súčasťou finančnej a priemyselnej skupiny spoločností Group DF Dmitrija Firtaša. Skupina vlastní spoločnosti a podniky vo východnej a strednej Európe a strednej Ázii vrátane Ukrajiny, Estónska, Ruska, Švajčiarska, Talianska a Tadžikistanu.

Príbeh mesta Severodoneck úzko súvisí s výstavbou chemického závodu. Prvé kamene v základoch závodu a mesta boli položené v roku 1934. S rastom podniku sa rozvinula osada, ktorá sa v tom čase nazývala Liškimstrov. Koncom roku 1950 sa obec stala známou pod názvom Severodoneck a v roku 1958 získala štatút mesta. Rozvojom chemického priemyslu nadobudol región moderný priemyselný vzhľad. V súčasnosti žije v Severodonecku asi 130 tisíc ľudí. V meste spolunažíva vyše päťdesiat národov a národností.

Fotografia: Podnik Azot. Titulná fotografia: Vtáčí pohľad na mesto Severodoneck. Prameň: www.wikipedia.org