Gerald Tsai Jr.: investovanie na základe impulzov

Gerald Tsai Jr.,  čínsky :蔡至勇; pinyin : Cài Zhìyǒng ; 10. marec 1929 – 9. júl 2008, bol miliardársky investor a filantrop.

Pomohol vybudovať Fidelity Investments, veľmoc podielových fondov.

Ak by sa konal svetový šampionát v investovaní, meno Geralda Tsaiho by bolo určite na zozname šampiónov. Bol prvým správcom podielových fondov, ktorého meno poznala široká verejnosť (písal o ňom aj časopis Playboy). Bol prvým čínskym Američanom, ktorý viedol spoločnosť v indexe Dow Jones Industrial Average. Svojou kariérou dokázal, že je dôležité nielen včas nakupovať, ale aj včas predať.

Jeho prvý fond

Gerald Tsai  sa narodil v podnikateľskej rodine. Jeho matka bola maklérka. Môj otec vyštudoval University of Michigan a zamestnal sa vo Ford Motor Company. Najprv pracoval v USA a potom bol vyslaný do Číny na post vedúceho pobočky spoločnosti v Šanghaji. Životná úroveň rodiny bola vysoká – sluhovia, autá, šofér.

V Šanghaji sa narodil ako Sai Zhiyong. Stalo sa tak 10. marca 1929. Ako sám neskôr povedal, „na vrchole trhu“ (teda sedem mesiacov pred krachom akciového trhu v roku 1929). V roku 1947, po absolvovaní anglickej školy v Šanghaji, odplával do USA. Gerald Tsai Jr. (ako sa stal známym v USA) vstúpil na Wesleyan University a po prvom semestri prestúpil na Boston University. Tam získal bakalársky a magisterský titul z ekonómie. Magisterské štúdium som dokončil za niečo vyše dvoch mesiacov. “Ponáhľal som sa,” povedal. K úspešnému štúdiu pomohol zvyk spať štyri hodiny denne a 20 hodín podnikať. Tento zvyk si zachoval po celý život, aj keď s pribúdajúcim vekom skrátil pracovný deň na 16 hodín.

gerald Tsai sa do Číny nevrátil. Po vysokej škole krátko pracoval ako štatistik v zdravotnej poisťovni Modrý kríž. Potom sa vrátil na Bostonskú univerzitu, aby získal titul MBA. Nedokončil som štúdium. Rozhodol som sa, že prax je zaujímavejšia ako teória. V roku 1951 sa zamestnal ako analytik cenných papierov v maklérskej firme Bache & Co. O rok neskôr prestúpil do spoločnosti poskytujúcej finančné služby Fidelity Management and Research (FMR) ako akciový analytik s platom 90 dolárov týždenne (čo zhruba zodpovedá dnešným 1 000 dolárov).

FMR bola založená v roku 1946 s cieľom poskytovať investičné poradenské služby skupine podielových fondov Fidelity Fund (budúce Fidelity Investments). Vlastník, prezident a riaditeľ Fidelity Fund Edward Johnson II pôsobil ako riaditeľ v spoločnosti Fidelity Management and Research Company (FMR). Johnson vysvetlil svoju trhovú stratégiu takto: “Riskuj rozumne, nenasleduj dav.”

Gerald Tsai neskôr povedal, že základy investovania sa naučil nie z kníh, ale od pána Johnsona.

Johnson veril, že podielový fond by nemala spravovať skupina ľudí, ale jedna osoba – skúsený profesionál s citom pre trh. Vo februári 1958 bolo oznámené vytvorenie dvoch nových podielových fondov – Fidelity Trend Fund a Fidelity Capital Fund. Prvý vlastne viedol syn majiteľa firmy Edward “Ned” Johnson III., druhý Gerald Tsai, hoci Johnson II bol oficiálne riaditeľom oboch fondov.

Fidelity Capital bol prvým agresívnym rastovým fondom, teda fondom s primárnym investičným cieľom dosiahnuť maximálny dlhodobý rast. Sai mal úžasný zmysel pre akcie.

Bol zástancom investovania na základe impulzov a túto stratégiu aktívne presadzoval. Pozostáva z nákupu akcií, ktoré prevyšujú výkonnosť trhu, očakávaním ich ďalšieho rastu a ich predajom, keď dynamika vykazuje známky oslabenia.

Existuje príbeh o tom, ako Gerald Sy vysvetlil význam tohto princípu svojmu synovi Christopherovi. Jedného dňa išli spolu na ryby. Otec a syn sediac v lodi s rybárskymi prútmi diskutovali o Wall Street a princípoch investovania. Gerald požiadal svojho syna, aby vyhodil do vzduchu pohár vody. Fúkal protivietor a Christopherovi vletela voda do tváre. Otec sa zasmial a vysvetlil: nikdy nechoď proti vetru, nasleduj jeho smer.

Stratégia Tsia sa nezhodovala so zásadou, ktorú dodržiaval Edward Johnson II. – „nenasledovanie davu“.

V roku 1960 sa meno Geralda Tsiho prvýkrát objavilo v americkej tlači – v súvislosti s jeho menovaním na post viceprezidenta FMR. V októbri 1965 o ňom písal časopis Playboy. „Bostonský býk potulujúci sa investičným bludiskom pri hľadaní koristi“, „jedna z najúspešnejších postáv na Wall Street“ – to boli opisy, ktoré mu dal časopis. V článku bolo vysvetlené, že Sy funguje inak ako ostatní správcovia fondov, ktorí veria v diverzifikáciu a držia vo svojich portfóliách stovky spoločností. Saiov zoznam akcií nepresahuje 50 kusov. “Mal by som byť schopný kúpiť akcie, keď uvidím ich hodnotu,” vysvetlil. Ak „vidí hodnotu“, okamžite nakupuje. Ak potrebuje predať, robí to rýchlo a v prípade potreby obetuje cenu za rýchlosť.

V roku 1959 spravovala Fidelity Capital 12,3 milióna dolárov. V roku 1965 27-krát viac – 340 miliónov dolárov Investori vnímali ako zázrak, čo Tsai urobil s ich peniazmi – za rok ich zdvojnásobil. Novinári ho prirovnávali k bájnemu kráľovi Midasovi, ktorého dotyk zmenil všetko na zlato.

Bol hviezdou. Nepísal o ňom len Playboy, články o ňom vyšli v mnohých novinách a časopisoch. CBS o ňom natočila dokument.

V roku 1965 Sy opustil FMR a predal svoje podiely v spoločnosti. Stalo sa tak po tom, čo Edward Johnson II oznámil, že v budúcnosti plánuje odovzdať vedenie FRM svojmu synovi Edwardovi Johnsonovi III. V poslednom roku Sy v spoločnosti vzrástla hodnota aktív Fidelity Capital na akciu o 47 %. Index Dow Jones vzrástol v roku 1965 o 11 %.

Sólo plávanie

S výnosmi z predaja akcií FMR Sai vytvoril svoj vlastný podielový fond Manhattan Fund. Prvotná verejná ponuka (IPO) investičného fondu vo februári 1966 dosiahla rekord. Fond pôvodne plánoval vydať 2,5 milióna akcií za 10 USD za akciu. Dopyt bol taký silný, že plán musel byť dvakrát revidovaný, aby sa emisia zvýšila – najprv na 10 miliónov akcií, potom na 25 miliónov akcií. Výsledkom bolo, že Manhattan Fund vytvoril rekord vo výške získaného kapitálu – 247 miliónov dolárov.Doterajší rekord – 198 miliónov dolárov – bol stanovený v roku 1958 a patril IPO One William Street Fund, ktorý spravovala Lehman Brothers.

Robert Scoble – ústredie Lehman Brothers v deň bankrotu. Prameň: www.wikipedia.org, CC BY 2.0

Na výročnom stretnutí akcionárov Manhattanského fondu v roku 1967 Sy oznámil, že aktíva fondu dosiahli 513 miliónov USD.Výnos fondu za rok 1967 bol 39 %. Investičná stratégia hybnosti sa naďalej vyplácala. Pre rastúci trh je to životaschopná stratégia. Ale len pre tú rastúcu.

Býčia éra na americkom akciovom trhu sa medzitým chýlila ku koncu. Nastal čas pre medvede. Manhattan Fund skončil rok 1968 so sedempercentnou stratou. Medzi takmer 300 otvorenými podielovými fondmi sa Manhattan za tento rok umiestnil na šiestom mieste od konca. Potom sa záležitosti fondu ešte zhoršili, hodnota majetku fondu sa za niekoľko rokov prepadla o 90 %.

Gerald Sy však dokázal, aké dôležité je predávať načas. Predával na vrchole. Začiatkom roku 1968 poisťovňa CNA Financial kúpila Manhattan Fund. Sy získala akcie CNA v hodnote 27 miliónov dolárov.

Iní o ňom

Donald Trump, realitný developer (po oznámení Syho vymenovania za výkonného riaditeľa Primerica v rozhovore pre CNN, 1987): „Vsadím na Jerryho. Život je o ľuďoch a Jerry je šampión. Je to veľmi vážny chlap, všetko analyzuje. Je to slušný, rešpektovaný chlap.“

John Rosenwald Jr., výkonný riaditeľ investičnej banky Bear Sterns, dlhoročný priateľ Geralda Syho (v rozhovore pre CNN, 1987): „Ak by som bol v ťažkej situácii a niekto by mi povedal: „Máš 10 centov na jeden telefón zavolaj.” “Zavolal by som Jerrymu.”

Benjamin Ward, spoluzakladateľ poisťovacej spoločnosti Delta Life (v rozhovore pre Bloomberg, 1992): „Sy by si počínal lepšie, potom horšie, potom zase lepšie, ale nikdy nestratil svoje vlastné peniaze.“

Shirley Young, viceprezidentka marketingu General Motors (v rozhovore pre Bloomberg, 1992): Tsai “…vie, ako rozpoznať príležitosti, ktoré si ostatní nevšimnú, a má dobrý pocit, kedy je čas vykročiť.”

Tlač, ktorá nedávno chválila Siho talent, ho teraz obvinila zo strát Manhattanu a tvrdila, že stratil zmysel, že dôvodom jeho minulých úspechov nebol jeho talent, ale rastúci akciový trh.

V roku 1973 odišiel Sy z CNA a predal svoje akcie. Potom kúpil malú maklérsku spoločnosť a premenoval ju na G. Tsai & Co. V tlači sa o novej spoločnosti Sy prakticky nepísalo. Rovnako ako o Tsai Financial Corp. ktorej divíziou bola G. Tsai & Co.

Zdalo sa, že na Sai zabudli. Potom sa však opäť objavil na podnikateľskej scéne. V novom vzhľade. Už nie manažér fondu, ale generálny finančník.

V novej etape svojej podnikateľskej kariéry dokázal, že si vie vyberať nielen akcie, ale aj firmy. V roku 1978 Tsai Financial získala kontrolný podiel v Associated Madison Life Insurance Company za 2,2 milióna USD. V roku 1980 mal Syov 20% podiel už hodnotu 14,4 milióna dolárov.Noviny začali hovoriť o návrate Tsaia.

V roku 1980 Sy rozšíril veľkosť svojho poistného impéria kúpou väčšinového podielu v Beneficial National Life, zásielkovej poisťovni, a premenoval ju na National Benefit Life. Z 89 druhov dlhopisov, ktoré priniesli nízke, ale stabilné výnosy, do ktorých boli investované prostriedky spoločnosti, Sai predal 84. Získané prostriedky investoval do cenných papierov s vysokým výnosom. Potom získal podiely v 11 málo známych sporiteľniach a pôžičkách a životných poisťovniach. Po tom, čo sa National Benefit Life stal súčasťou Associated Madison, zisky tejto spoločnosti prudko vzrástli – z 800 tisíc dolárov v roku 1980 na viac ako 5 miliónov dolárov v roku 1981.

Pri diskusii o vyhliadkach poisťovníctva dosť cynicky poznamenal, že inflácia bude v budúcnosti rásť rýchlejšie ako svetová populácia, čo je pre tento typ podnikania mimoriadne výhodné.

V roku 1982 predal svoje akcie Associated Madison spoločnosti American Can, pričom získal 669 613 akcií tejto spoločnosti v hodnote približne 18 miliónov USD. Hoci vlastnil len necelé 4 % akcií spoločnosti American Can, bolo to viac ako u všetkých ostatných členov predstavenstva, riaditeľov spoločnosť spolu. Ako výkonný prezident spoločnosti dostával 248,5 tisíc dolárov ročne a bonus, ktorý mohol dosiahnuť až 350 tisíc dolárov ročne.

American Can nebol zapojený do podnikania v oblasti poistenia alebo podielových fondov.

Konzervovo-finančný supermarket

American Can Company bvznikla v roku 1901. Zaoberala sa výrobou plechoviek, obalov na potraviny a iných druhov obalov. V prvých desaťročiach svojej existencie neustále rástol dopyt po plechovkách a s tým rástli aj zisky spoločnosti, ktorá ovládala značnú časť trhu. V 70. rokoch minulého storočia spoločnosť prežívala ťažké časy. V rebríčku 500 najväčších spoločností v USA podľa magazínu Fortune klesla z 53. miesta v roku 1971 na 70. v roku 1980. Ak na konci roku 1971 dosiahol čistý zisk spoločnosti 65,9 milióna dolárov, potom rok 1973 skončil s čistou stratou 50,7 milióna dolárov.

Na nápravu situácie sa American Can pokúsil nájsť ďalšie podniky, ktoré boli ziskovejšie ako obalový priemysel. V roku 1977 získala spoločnosť Pickwick International, veľkoobchodného a maloobchodného distribútora nahrávacích a reprodukčných zariadení. V roku 1978 kúpila sieť hudobných obchodov Sam Goody.

V máji 1980 bol William Woodside vymenovaný za generálneho riaditeľa American Can. Zaviazal sa k vážnejšej diverzifikácii. Z pohľadu nižších kapitálových investícií s vyšším potenciálnym ziskom vyzeral sektor finančných služieb atraktívne.

V roku 1981 The Wall Street Journal informoval, že American Can plánuje predať svoju divíziu Forest Products. Závod na skladačku kartónov, závod na výrobu lignínu (využíva sa pri výrobe drevotriesky, kartónu, preglejky), päť celulózok a papierní, šesť papierní, tri píly, 238-tisíc hektárov lesa a ťažobné práva na ďalších 648-tisíc hektároch. Analytici akciového trhu ocenili divíziu na 600 miliónov až 1 miliardu dolárov. Trhová kapitalizácia materskej spoločnosti bola zároveň približne 700 miliónov dolárov. American Can sa chystal investovať väčšinu prostriedkov z predaja divízie do vývoja sektora služieb.

Gerald Sy si prečítajte tento článok. A on na to okamžite zareagoval. Napísal list Williamovi Woodsideovi, v ktorom navrhol vytvorenie spoločného podniku. Cy mala zásielkové poistenie a American Can mala zásielkovú divíziu s obrovským zoznamom klientov.

Stretli sa dvaja podnikatelia. Plánovaný spoločný podnik nevyšiel. Woodside však chcel spolupracovať so Sy. Urobil ponuku na kúpu Associated Madison. Sy chcel 17 dolárov za akciu. Woodside ponúkol 15 dolárov. Jerry Sy sa so žiadosťou o radu, či prijať takúto ponuku, obrátil na svoju matku, ako to často robil. Povedala: „Cena nie je dôležitá. Toto je príležitosť pre vás. Zamyslite sa nad tým, čo je dôležité, čo to pre vás môže urobiť v budúcnosti.“

Hobby

Po nástupe do American Can dostal Gerald Sy od Woodside 500 miliónov dolárov na získanie spoločností vo finančnom sektore a celú sumu rýchlo minul. Woodside pridelil rovnakú sumu.

V tom čase už existoval príklad rozvoja sektora finančných služieb spoločnosťou zaoberajúcou sa inou oblasťou podnikania. V roku 1981 Sears, Roebuck and Company, vtedy najväčší maloobchodný reťazec v Spojených štátoch, získal maklérsku firmu Dean Witter Reynolds a realitnú spoločnosť Coldwell Banker Real Estate, aby vytvorili divíziu finančných služieb Sears Financial Network. V roku 1985 divízia uviedla na trh vlastnú kreditnú kartu Discover, bez ročného poplatku a s vyšším úverovým limitom. Následne majitelia týchto kariet ako prví v histórii dostali cashback za nákupy.

V rozhovore pre The New York Times v roku 1982 Sy tvrdil, že s týmto nápadom prišiel oveľa skôr ako Sears, Roebuck and Company. „Pamätám si, ako som pred mnohými rokmi, v roku 1965, hovoril ľuďom, že jedného dňa uvidia budovu s bankou na prvom poschodí, sporením a úverom na druhom, potom maklérskou kanceláriou, poisťovňou a 13. poschodie… m poschodie cintorín. Toto bude finančný supermarket. Nosil som to v hlave dlhé roky a teraz robím to, o čom som celé tie roky sníval. Naozaj chcem vytvoriť veľkú úspešnú spoločnosť poskytujúcu finančné služby. Som tým posadnutý.“

A Sai sa pustil do splnenia svojho sna – premeny baliacej spoločnosti na finančný supermarket. V roku 1985 finančné služby a maloobchod generovali približne 80 % ziskov spoločnosti.

O nejaký čas neskôr sa obchod s obalmi stal zbytočným. V roku 1986 bola predaná Triangle Industries za 570 miliónov dolárov.Kúpa zahŕňala práva na názov spoločnosti.

Keďže starý názov bol predaný, zmenená spoločnosť potrebovala nový. Na začiatku to chcel Sai vymyslieť sám. Potom som sa však rozhodol zveriť to do rúk profesionálov. Spoločnosť Lippincott & Margulies, špecializujúca sa na vývoj korporátnej identity pre korporácie, dostala kontrakt na 200 tisíc dolárov.Po dlhých konzultáciách bol v marci 1987 oznámený nový názov – Primerica Corporation. Z časti starého názvu „americký“ zostalo „merica“ a pridalo sa k nemu slovo „prime“ (prvý, hlavný, najlepší). Primerica.

Dva mesiace pred oznámením premenovania sa William Woodside vzdal funkcie predsedu predstavenstva spoločnosti. Na čele správnej rady je Gerald Sy. Stal sa prvým čínskym Američanom v histórii na čele spoločnosti, ktorej akcie sú zahrnuté v indexe Dow Jones. V roku 1986 bol Cyho plat 880 tisíc dolárov, v roku 1987 to bolo 1 539 772 dolárov.

Hlavným predmetom podnikania Primerica boli finančné služby. Životné a zdravotné poistenie, správa podielových fondov, hypotéky a iné typy pôžičiek. Spoločnosť prevádzkovala aj obchod s direct mailom a vlastnila viac ako 500 hudobných obchodov.

V máji 1987 Primerica kúpila investičnú banku Smith Barney za 750 miliónov dolárov. Banka s viac ako 100 ročnou históriou, s viac ako 100 pobočkami v USA a iných krajinách. Tento nákup mal zlý dopad na finančnú výkonnosť spoločnosti – dlhové zaťaženie sa strojnásobilo na takmer 2 miliardy USD 19. októbra 1987 sa americký akciový trh zrútil. Banka priniesla spoločnosti Primerica stratu takmer 93 miliónov dolárov. Pravda, kompenzovali to zisky iných finančných divízií.

Pred kolapsom mal podiel Tsai v Primerice hodnotu 84,5 milióna dolárov; po kolapse cena tohto podielu klesla na 53 miliónov dolárov.

Posledné akordy

Aby Tsai napravil situáciu, ponúkol na predaj časť aktív Primerica v celkovej hodnote približne 1 miliardy dolárov.

Ale v decembri 1988 bola spoločnosť úplne predaná. Bola získaná za 1,45 miliardy dolárov v hotovosti a akcie Commercial Credit Corporation (CCC) zo Sanford Weil (neskôr dcérska spoločnosť Primerica, maklérska spoločnosť Smith Barney, sa stala súčasťou Citigoup vytvorenej Weilom). Zlúčená spoločnosť si ponechala názov Primerica.

Weil nastúpil na pozície predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa. Gerald Tsai bol odvolaný z každodennej prevádzky a stal sa riaditeľom a predsedom výkonného výboru. Potom opustil spoločnosť so zlatým padákom vo výške asi 40 miliónov dolárov a predal väčšinu svojich akcií. Primerica sa neskôr stala súčasťou Citigroup.

Po dohode Primerica-CCC si mnohí mysleli, že Gerald Sy odišiel do dôchodku. On sám si myslel to isté. V roku 1992 dovŕšil 63 rokov. Zorganizoval skupinu investorov, ktorí kúpili 48% podiel v poisťovni Delta Life za 26,8 milióna dolárov. Sy prispel 9 miliónmi dolárov z tejto sumy.

Následne povedal, že urobil chybu, mal kúpiť 100 % akcií. V roku 1997 bola spoločnosť Delta Life, ktorá nevykazovala najlepšie finančné výsledky, predaná spoločnosti AmerUs Life Holdings za 185 miliónov dolárov. Sai dostal za svoj podiel v spoločnosti 14 miliónov dolárov. Potom napokon odišiel do dôchodku.