ABECEDA FINANCIÍ – Fidelity Investments

Fidelity Investments, bežne označovaná ako Fidelity , skôr ako Fidelity Management & Research alebo FMR , je americká nadnárodná spoločnosť poskytujúca finančné služby so sídlom v Bostone.  

Spoločnosť vznikla v roku 1946 a je jedným z najväčších správcov aktív na svete so spravovanými aktívami v hodnote 4,3 bilióna USD a od decembra 2022 ich aktíva v správe dosahujú 10,3 bilióna USD.

Fidelity Investments prevádzkuje maklérsku firmu , spravuje veľkú rodinu podielových fondov, poskytuje distribúciu fondov a investičné poradenstvo, dôchodkové služby, indexové fondy, správu majetku , realizáciu a zúčtovanie cenných papierov, úschovu aktív a životné poistenie.

V 60-tych rokoch bola Fidelity prvou veľkou americkou finančnou firmou, ktorá ponúkala podielové fondy priamo bežným ľuďom prostredníctvom priamej poštovej reklamy a podomového predaja. Predtým sa podielové fondy predávali takmer výlučne jednotlivcom s vysokým príjmom alebo bohatým osobám, dôchodkovým fondom pre zamestnávateľov a/alebo tým, ktorí už boli vo finančnom odvetví.