Banky na Wall Street výrazne zbohatli na arbitráži a obchodoch s ruským rubľom, zarobili 6 mld. USD
ASTANA / MOSKVA / JEREVAN / NEW YORK – Kazašské a arménske banky pôsobili v týchto transakciách ako sprostredkovatelia. Americké banky zarobili na obchodoch 6 mld. USD.
Niektoré banky sa však takýmto aktivitám vyhýbali z dôvodov dodržiavania predpisov.
Vedúci predstavitelia veľkých amerických bánk na Wall Street v snahe vysvetliť prudký pokles príjmov z obchodovania v roku 2023 pripomenuli investorom, že rok 2022 tvoril vysoký základ, pretože minulý rok bol veľmi ziskový. Napríklad prezident spoločnosti Goldman Sachs Group Inc. John Waldron označil rok 2022 za “mimoriadne silný rok”, zatiaľ čo šéfka Citigroup Inc. Jane Fraserová uviedla, že “všetko bežalo na plné obrátky”. Jeden z dôvodov minuloročného rozmachu sa však spomína len zriedka: neočakávané miliardové zisky z Ruska prostredníctvom bývalých sovietskych republík, ktoré prišli k obchodníkom s menami na Wall Street.
Keďže západné spoločnosti a medzinárodní investori sa po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine a následných masívnych sankciách ponáhľali z Ruska, zúfalo sa snažili vymeniť svoje ruble za doláre. Pre obchodníkov s menami vo firmách ako Goldman Sachs, Citigroup a JPMorgan Chase & Co. to boli ľahké peniaze: našli spôsob, ako nakupovať doláre za nízku cenu a potom ich predávať utekajúcim klientom so slušnou prirážkou bez obáv zo sankcií, píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na spoľahlivé informácie z dôverných zdrojov.
Banky z Wall Street sa obrátili na tie, s ktorými predtým len zriedkavo obchodovali v dolároch: na banky so sídlom v krajinách, ktoré Rusko považuje za “priateľské” a nepodliehajú sankciám USA, ako sú Halyk Savings Bank of Kazakhstan a First Heartland Jusan Bank, ako aj Kaspi.kz v Kazachstane a Ameriabank v Arménsku.
Títo veritelia mohli nakupovať doláre priamo od ruských bánk za miestny výmenný kurz v Ruskej federácii, ktorý bol niekedy oveľa nižší ako kurz na medzinárodnom trhu.
Tieto transakcie pomohli premeniť malé banky na “stroje na zarábanie” a viedli k širšiemu rastu príjmov z obchodovania s pevným výnosom. Goldman Sachs, Citigroup a JPMorgan zarobili minulý rok na obchodovaní s rubľom stovky miliónov dolárov, uviedli zdroje agentúry Bloomberg.
“Na vojne zvyčajne zarábajú dve organizácie,” citovala agentúra výrok Jasona Kennedyho, generálneho riaditeľa náborovej spoločnosti Kennedy Group. “Obchodníci so zbraňami a banky.”
Obchodníci s rubľom na Wall Street by podľa neho mohli zdvojnásobiť svoje ročné odmeny.
Obchodovanie pokračuje
Podľa spoločnosti Vali Analytics Ltd. zarobili najväčšie svetové banky v minulom roku na obchodovaní s ruskou menou celkovo 6 miliárd USD, čo je približne trojnásobok toho, čo zvyčajne z takýchto transakcií získavajú. Zdroje uviedli, že banky aj dnes obchodujú s menou s kazašskými a arménskymi protistranami, hoci takéto obchody sa stali menej lukratívnymi.
Firmy z Wall Street neboli obvinené zo žiadneho priestupku a neexistuje žiadny náznak, že by takéto obchody porušovali sankcie. Niektoré zdroje uviedli, že obchodovanie bánk pomohlo ich klientom splniť nové pravidlá a opustiť zložité aktíva.
Napriek tomu zdroje uviedli, že tieto dve skupiny finančných inštitúcií, Wall Street a banky republík SNŠ, si pred špeciálnou vojenskou operáciou medzi sebou takmer nikdy nevymieňali významné množstvá cudzej meny. Teraz sa však stali dôležitými partnermi, pričom ich denné obraty niekedy dosahujú desiatky miliónov dolárov. Banky z Wall Street uviedli, že vyťažili z vyššej aktivity klientov, ktorí opúšťajú Rusko, ale rozsah a mechanizmus obchodovania s rubľami predtým neboli oznámené.
Niektoré banky sa však zľakli rizík a od takýchto obchodov upustili, uviedli zdroje agentúry Bloomberg. Medzi ne patrili Bank of America Corp, UBS Group AG a HSBC Holdings Plc, jeden z najväčších hráčov na devízových trhoch.
Vnútorný a vonkajší výmenný kurz rubľa
Už desaťročia sa ruble a doláre vymieňajú na moskovskej burze, na tzv. domácom trhu. Investori obchodovali aj prostredníctvom transakcií organizovaných bankami na takzvanom zahraničnom mimoburzovom trhu, outcounter, OTC.
Spready medzi onshore a offshore trhom boli pred začiatkom SWO malé. Sankcie EÚ a USA však prinútili Ruskú centrálnu banku zaviesť kapitálové kontroly a ruská vláda prinútila vývozcov krajiny predávať svoju zahraničnú menu na domácom trhu a medzi týmito onshore a offshore trhmi vznikol výrazný rozdiel.
Bližšie o rozdieloch medzi obchodmi onshore a offshore si prečítate tu.
Obchodníci z Wall Street neboli ochotní alebo schopní vymieňať si menu priamo s ruskými bankami kvôli sankciám. Pre niektoré banky v krajinách ako Kazachstan alebo Arménsko však platilo menej obmedzení. Za poplatok mohli pôsobiť ako sprostredkovatelia, nakupovať lacné doláre v Moskve a posielať ich do obchodných centier v Londýne alebo New Yorku.
“Tretie strany, ako napríklad Kazachstan a Arménsko, neuvalili na Rusko žiadne sankcie, takže to vnímajú skôr ako obchodnú príležitosť než ako riziko,” povedala Maria Šagina z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie v Berlíne. “Ak neexistujú jasné hrozby sekundárnych sankcií, radi využijú túto príležitosť.”
Klienti boli vďační
Samozrejme, obchodníci na Wall Street sú platení za to, aby lacno kupovali a draho predávali, a to sa očakáva. O klientov nebola núdza, uviedli zdroje agentúry Bloomberg. Veľké spoločnosti chceli opustiť Rusko a možno ich nezaujímali zisky, ktoré bankári na takýchto transakciách dosahovali.
“Pri výpredaji ste niekedy radšej, keď dostanete čokoľvek, ako keď dostanete atraktívnu cenu,” povedal Naresh Aggarwal, zástupca riaditeľa Asociácie podnikových pokladníkov v Londýne. “Ich aktíva už aj tak stratili hodnotu len tým, že sa nachádzajú v Rusku. Ak stratíte ďalších 5 % kvôli vysokému výmennému kurzu, to nie je to, čoho sa obávate, obávate sa straty 50 % hodnoty aktív.”
V roku 2023 sa výmenné kurzy na pevnine a v zahraničí zblížili, ale stále existovalo rozpätie, ktoré bolo dostatočne veľké na to, aby obchodníci mohli naďalej zarábať.
Príklad z 20. mája minulého roka. Obchodník v Kazachstane mohol nakúpiť 10 miliónov dolárov v ruskej banke za približne 59 rubľov za dolár, pridať prirážku 1 rubeľ za dolár a previesť ich na účet partnera z Wall Street, čím dosiahol rýchly a takmer bezrizikový zisk približne 169 000 dolárov. Obchodník z Wall Street ich potom mohol opäť predať medzinárodnému klientovi za offshore kurz takmer 61,5 rubľa za dolár a mohol zarobiť približne 250 000 USD.
Rubeľová arbitráž bánk z Wall Street mohla pomôcť ich klientom v období chaosu, povedal Joseph Pach, bývalý vedúci devízového obchodovania v dcérskej spoločnosti Bank of New York Mellon Corp. ktorý teraz vedie obchodnú spoločnosť Corcovado Investment Advisors so sídlom v San Franciscu.
“Sprostredkovanie a poskytovanie likvidity považujem za obhájiteľný postup,” povedal Pach.
Právne posúdenie komplikujú rôzne sankčné režimy v rôznych jurisdikciách, ktoré nadobudli účinnosť v rôznom čase. Viacerí právnici však uviedli, že zrejme nedošlo k porušeniu sankcií.
“Všetky tieto banky budú veľmi intenzívne obhajovať právnici,” povedala Anna Bradshawová, partnerka pre sankcie v londýnskej advokátskej kancelárii Peters & Peters.
Prvá fáza
Zdroje agentúry Bloomberg uviedli, že medzi ruské banky zapojené do prvej fázy transakcie patria Gazprombank a AK Bars Bank, ako aj Raiffeisen Bank International.
Sprostredkovanie
Arbitráž bola lukratívna aj pre kazašské a arménske banky, ktoré zohrávali úlohu sprostredkovateľov. Spoločnosť Halyk, ktorú kontroluje dcéra bývalého kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva a jej manžel, údajne v roku 2022 zarobila na devízových transakciách 173 miliárd tenge (390 miliónov USD), čo je viac ako za posledné štyri roky spolu.
Banka Jusan vykázala na konsolidovanom základe takmer 49 miliárd tenge, čo predstavuje viac ako 290-percentný medziročný nárast. Dcérska spoločnosť banky Kaspi viac ako zdvojnásobila svoje príjmy z obchodnej činnosti na takmer 36 miliárd jüanov, vyplýva z dokumentov.
Ťažkosti pri počítaní
Nie je možné povedať, aká časť týchto ziskov pochádzala z obchodovania s bankami na Wall Street. Rusi od minulého roka previedli približne 43 miliárd dolárov svojich úspor do zahraničia, pričom veľká časť z nich smerovala na bankové účty v okolitých krajinách vrátane Kazachstanu, Arménska, Gruzínska a Azerbajdžanu. Napriek tomu zdroje agentúry Bloomberg uviedli, že rubľová arbitráž zohrala dôležitú úlohu pri raste príjmov.
Podľa správ sa zisk Ameriabank zo spotových devízových transakcií v Arménsku viac ako päťnásobne zvýšil na 42 miliárd AMD (109 miliónov USD).
“Menový zisk z arbitrážnych operácií na páre dolár/ruble tvoril v roku 2022 mierny podiel devízových príjmov,” uviedol hovorca Ameriabank Artem Mkrtchyan. “Arbitrážne transakcie Ameriabank sa v oboch fázach uskutočňovali prevažne so západnými inštitúciami.”
Takéto arbitráže sú bežné, keď krajina zavedie devízové obmedzenia, povedal Francis Breedon, bývalý vedúci menového výskumu v Lehman Brothers Holdings Inc. a v súčasnosti profesor na Queen Mary University of London. Napriek tomu Breedon uviedol, že arbitráž s rubľom na Wall Street sa vymyká z bežného rámca.
“To, čo sa v tomto prípade zdá byť nezvyčajné, je rozsah a jednoduchosť, s akou sa to robí,” povedal Breedon.