ABECEDA FINANCIÍ – obchody onshore a offshore

Ako funguje trh s menami na pevnine (onshore) a za brehom alebo na mori (offshore) ?

Nerezidenti uprednostňujú meny rozvíjajúcich sa trhov (EMC)  na riadenie rizika a špekulácie s cieľom dosiahnuť zisk.

Na kompenzáciu rastúceho záujmu o EMC sa však často využívajú nedostatočne rozvinuté onshore finančné trhy a kontrola kapitálu. To viedlo k vzniku paralelného trhu s EMC na offshore trhoch, známeho ako nedoručiteľné forwardy (Non-deliverable forward – NDF). NDF je podobný futures kontraktu, ale nevedie k fyzickému dodaniu aktíva. Keďže pri obchodovaní mimo krajiny nie je možné prevziať dodávku mien, obchodníci používajú NDF na obchodovanie s konvertibilnými menami, keďže obchodovanie s nekonvertibilnými menami je na offshore trhu obmedzené.

V prípade onshore trhu je princíp fungovania jednoduchý. Nakupujete menové páry na devízovom trhu a predávate, keď je výmenný kurz vysoký, čím dosahujete zisky. Obchodovanie tu reguluje centrálna banka; v prípade Indie je to Reserve Bank of India.

V prípade zahraničného trhu je princíp fungovania zložitý. Ako nerezident nakupujete menové páry, ktoré sa obchodujú na devízovom trhu danej krajiny, a predávate ich, keď je globálny výmenný kurz vyšší. Tu devízový trh, a nie centrálna banka, reguluje menové obchody, ktoré nie sú k dispozícii na dodanie.

Offshore trh a onshore trh sú navzájom prepojené v prípade transakcií a následného objemu.
Zisťovanie cien na pobrežnom trhu sa stáva citlivým na vplyvy z pobrežného trhu, ak je objem na pobrežnom trhu vyšší ako na pobrežnom trhu.Centrálne banky preto myšlienku offshore trhu s menami odmietajú, pretože čím väčší je offshore trh, tým ťažšie je pre centrálne banky riadiť finančnú stabilitu svojej krajiny.