Ako ľudia zo socialistickej Štátnej bezpečnosti a kajúcnik po roku 1968 zničili tetu Marienku

Dnes budem osobný. Prepáčte. Snáď pochopíte…

Zomrela Marienka. Tak voláme sestru mojej mamy Máriu. Niesla ma do kostola na krst. Dožila sa 75 rokov. Jej život je dôkazom toho, že ľudia sa správajú ako zvery. Bolo to peklo. Bola tehotná. Učila na základnej deväťročnej škole v Švedlári. Nie jednoduchých žiakov, ale Rómov. A samozrejme nielen ich. Darilo sa jej. Šťastne sa vydala. Prišiel rok 1968. Bola tehotná. Niekto ju udal, že na písacom stroji rozmnožovala protisovietske letáky. Bol to politický kajúcnik tých čias. Niekto čo to robil ju udal, aby sa uvoľnilo miesto.

Štátna bezpečnosť ju jedného dňa zobrala na výsluch. Muži v čiernych kožených kabátoch jej zakázali povedať o tom čo i len vlastnému mužovi. Psychicky ju týrali. Až kým sa nepriznala k tomu, čo vôbec nikdy neurobila. V roku 1970 boli s kolegyňou a jej manželom odsúdení ako organizovaná skupina za hanobenie štátu svetovej socialistickej sústavy a jej čelných predstaviteľov. Vyhodili ju zo školstva a celý život už potom nemohla učiť.

O tom, že dostala podmienečný trest za protisocialistickú činnosť, sme sa dozvedeli až vtedy,  keď môj otec prevzal doporučený list zo súdu. Bála sa tak, že vlastným deťom svoj príbeh porozprávala až po roku 1990.

Marienka nevychádzala z domu. Keď som bol mladý, rodičia mi nepovedali prečo. Až keď som bol dospelý, prezradili. Jednoducho preto, že sa bála. Bála sa, že pred domom budú čakať muži v čiernych kabátoch. Vždy keď sme prišli na návštevu, tak pookriala. Pamätám si ako ma oslovovala. “Vlaďku!”

Jej muž Pavol prežil po roku 1968 ťažký život. Veľmi skoro zomrel. Spolu však vychovali štyri deti.

V roku 1991 ju rehabilitovali. Keď sa zdalo, že jej život vojde do normálnych koľají, dostala Parkinsonovu chorobu.  S ňou prežila posledné desaťročia.

Marienka odpočívaj v pokoji!

P. S. A to je memento o tom ako sa uplatnila téza J. V. Stalina o pokračujúcom triednom boji.

Fotografie a rozsudok: Archív Rastislava Šaravského syna Márie Šarvaskej, rodenej Ďuricovej.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.