Andrea Kalan, Mária Zacharova, médiá, agenti

WASHINGTON / MOSKVA – Hlboko znepokojujú silnejúce represie Ruska voči občianskej spoločnosti. Vyhlásila to hovorkyňa pre rusky hovoriace krajiny, amerického ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických Andrea Kalan v svojom konte na mikroblogu v Twitter.

“Len tento týždeň Rusko označilo päť osôb vrátane prominentného aktivistu za ľudské práva za „mediálnych zahraničných agentov“ čo je  ohrozenie nezávislých médií, poznamenala Andrea Kalan. 

Na jej slová reagovala vedúca tlačového oddelenia Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Mária Zacharová v svojom zápisníku v sociálnej sieti.

„V Rusku je informačná a komunikačná sféra regulovaná presne zákonmi, a nie tak, ako sa to deje v USA, nekonečnými chaotickými rozhodnutiami, ktoré predstavujú divokú syntézu populizmu, hrozieb, lobovania, zložitosti práva a verejnej mienky. Rovnako zvláštne je počuť sťažnosti na legislatívu zahraničných mediálnych agentov od zástupcu Spojených štátov, kde FARA (zákon o registrácii zahraničných agentov) platí od roku 1938, čo v rozpore so všetkými medzinárodnými záväzkami Washingtonu zabezpečiť slobodu prejavu, vážne bráni slobodným novinárskym aktivitám osôb, na ktoré bude ukazovať represívny prst amerických vládnych agentúr.

V Rusku je vo väzení Ivan Safronov, niekdajší poradca riaditeľa ruskej štátnej organizácie Roskosmos. Štátne vyšetrovacie orgány tvrdia, že poskytoval českej tajnej službe, Bezpečnostnej a informačnej službe (BIS) utajované informácie.

Podľa verzie ruskej tajnej služby, Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), Ivana Safronova BIS naverbovala ako agenta v roku 2012.  V roku 2017 jej mal odovzdať informácie týkajúce sa dodávok zbraní a akcií ruských ozbrojených síl v Afrike a na Blízkom východe, pričom konečným príjemcom utajovaných skutočností boli USA.

Prezident Ruskej federácie vyhlásil, že ak poskytoval utajované informácie, tak sa dopsputil trestného činu vlastizrada. Ivan Safronov pracoval v denníku Vedomosti a Kommersant. Denník Vedomosti priniesol prehľad jeho článkov, ktoré uverejnil v minulosti. Vladimír Putin nedávno vyhlásil, že ak neprišiel do styku s utajovanými skutočnosťami, tak nie je vinný. Štátna organizácia Roskosmos  vyhlásila, že nepracoval s utajovanými skutočnosťami. Ivan Safronov je v súčasnosti v cele predbežného zadržania.

V USA Twitter zablokovala účet Prezidenta Donalda Trumpa a ruskej vakcíny proti COVID-19 Sputnik V.

V roku 2018 americké vyšetrovacie orgány obvinili Máriu Butinovú, že je neregistrovaná zahraničná agentka. Mária Butinová (31) sa v decembri 2018 priznala k sprisahaniu, v rámci ktorého mala v Spojených štátoch pôsobiť ako neregistrovaná zahraničná agentka. Pripisovali jej vytváranie väzieb s lobistickou skupinou Národné združenie držiteľov zbraní (NRA) v súvislosti s presadzovaním snáh Kremľa o ovplyvnenie kampane pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2016. Mária Butinová sa zdržiavala v Spojených štátoch na základe študentského víza. V novembri 2019 sa vrátila domov.