Rusko: médiá nemôžu používať slová vojna a civilné obete

MOSKVA – Denník Novaya Gazeta dostal prípis od ruského regulátora médií Roskomnadzor.

Roskomnadzor požadoval odstránenie materiálov Novej Gazety, Mediazony, Dožd a ďalších médií, pretože to, čo sa deje na Ukrajine, označili za vojnu. Úrad doručil príslušné oznámenia o uverejnení. Nikto nevysvetľuje rozdiel medzi slovom vojna a špeciálna operácia.

„Na týchto zdrojoch sú pod rúškom spoľahlivých správ nespoľahlivé spoločensky významné informácie, ktoré nezodpovedajú realite o ostreľovaní ukrajinských miest ozbrojenými silami RF a smrti civilistov na Ukrajine v dôsledku akcií Ruskej armády, ako aj materiály, v ktorých sa prebiehajúca operácia nazýva útokom, inváziou alebo vyhlásením vojny,“ uvádza sa v požiadavke regulátora.

Najmä Novaja Gazeta mala odstrániť výzvu nezávislých médií zo Syndicate-100 o „špeciálnej operácii Ruska“ na Ukrajine, ako aj výzvu šéfredaktora publikácie a nositeľa Nobelovej ceny za mier Dmitrija Muratova. V opačnom prípade médiám hrozí zablokovanie.

Federálna služba pre dohľad nad komunikáciami, informačnými technológiami a masovými komunikáciami (Roskomnadzor) je federálnym výkonným orgánom povereným dohľadom v oblasti komunikácií, informačných technológií a médií, ako aj dozorom nad ochranou osobných údajov v súlade s čl. zákona a organizácie rádiofrekvenčných služieb. Vytvorené v decembri 2008 dekrétom prezidenta Ruska Dmitrija Medvedeva. Orgán je podriadený Ministerstvu digitálneho rozvoja, komunikácií a masmédií Ruskej federácie.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.