Ako funguje americká firma Strategic Forecasting Inc.

Spoločnosť Strategic Forecasting Inc. (väčšinou skrátene Stratfor) je americká súkromná spravodajská a analytická spoločnosť. Barron’s Magazine v jednom zo svojich článkov nazval spoločnosť „tieňovou CIA“. Založil je v roku 1996 americký politológ George Friedman, ktorý dodnes vedie spoločnosť. Viceprezidentom spoločnosti pre boj proti terorizmu a podnikovej bezpečnosti je Fred Barton.

Spoločnosť sa zaoberá zberom a analýzou informácií o dianí vo svete. Informácie k nim prichádzajú tak z médií a iných otvorených zdrojov, ako aj z vlastných zdrojov spoločnosti. Na základe informácií zhromaždených analytikmi spoločnosti sa vytvárajú ekonomické a geopolitické prognózy.

Zoznam klientov spoločnosti je dôverný, no je známe, že medzi nimi sú veľké korporácie a vládne agentúry, americké aj zahraničné.

V súčasnosti sú produkty spoločnosti distribuované najmä individuálnym predplatným, najucelenejšia a najkomplexnejšia je séria Premium. Ďalšie služby, ako napríklad Global Vantage, sú určené pre komerčné a vládne subjekty a zahŕňajú ďalšie možnosti, ako napríklad možnosť zaslať požiadavku špecialistom spoločnosti a dostať odpoveď do 24 hodín.  Mnohé z diel Stratforu sú voľne dostupné na webovej stránke spoločnosti.

Mediálne pokrytie ich myšlienok o bombardovaní Iraku v roku 1998 prinieslo Stratfor do pozornosti verejnosti. V tomto čase mala firma asi dvadsať zamestnancov. V roku 2008 mali v Austine až 40 zamestnancov na plný úväzok. V roku 2016 sa ich počet zvýšil na približne 100, z ktorých tri štvrtiny sídlili v Austine. Stratfor často najíma stážistov z neďalekej Texaskej univerzity.

Analytici Stratforu platia za informácie, ale tiež využívajú informácie z otvorených zdrojov na predpovedanie, kde dôjde ku globálnej kríze. Stratfor získava informácie aj prostredníctvom osobných sietí. Fred Burton v uniknutých e-mailoch uviedol, že udržiaval kontakt so svojimi „dôveryhodnými bývalými kamarátmi CIA“ ako zdrojom informácií a že vedel o zapečatenom obvinení proti Julianovi Assangeovi z roku 2011.

Stratfor sa účtuje ako geopolitická spravodajská platforma s príjmami pochádzajúcimi z individuálnych a podnikových predplatiteľov Stratfor Worldview, jej online publikácie a z podnikového poradenstva.

Stratfor od svojho vzniku v roku 1996 publikoval denný spravodajský brífing. Pred koncom roka 1999 Stratfor zaviedol predplatiteľskú službu, prostredníctvom ktorej ponúkal väčšinu svojich analýz. V čase útokov z 11. septembra 2001 Stratfor zverejnil svoje odseky „najnovšie správy“, ako aj niektoré pozoruhodné analýzy predpovedajúce pravdepodobné kroky, ktoré podnikne al-Káida a Bushova administratíva.

Publikačná činnosť Stratforu zahŕňa písomné a multimediálne analýzy dostupné online cez webový prehliadač alebo cez API, ako aj mobilné aplikácie pre iPhone a Android. Stratfor Threat Lens, produkt podnikovej úrovne uvedený na trh v septembri 2016, ponúka špecifický pohľad a analýzu na podporu lídrov v oblasti podnikovej bezpečnosti. V apríli 2017 spoločnosť spustila svoju hlavnú online publikáciu pod názvom Stratfor Worldview.Niekoľko starších článkov je voľne dostupných ako obsah upútavky.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.