Désir: OBSE sa nepáčia súdne spory s novinármi

Zástupcaca OBSE pre slobodu médií Harlem Désir vyjadril znepokojenie nad vysokým počtom súdnych sporov proti novinárom zo strany politických predstaviteľov a verejných činiteľov v Chorvátsku a pretrvávajúci spor s verejnoprávnym vysielateľom HRT. Obe otázky by mohli negatívne ovplyvniť slobodu médií v Chorvátsku, varoval.

Podľa Združenia chorvátskych novinárov (CJA) existuje viac ako 1 100 prebiehajúcich súdnych sporov proti novinárom a novinám v krajine. Mnohé žaloby  podali politici a verejné osoby   a zahŕňali trestný čin “hanobenia”, ktorý je stále súčasťou chorvátskeho trestného zákonníka. Dňa 2. marca 2019 sa stovky novinárov organozovaných CJA zišli v Záhrebe, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s prostredím slobody médií.

“Taký veľký počet súdnych prípadov proti novinárom je prekvapujúci,” povedal Désir. “Zákony o ohováraní by sa nemali zneužívať, aby zastrašovali novinárov. Vyzývam na odstránenie “hanobenia” ako porušenia právnych predpisov a za úplnú dekriminalizáciu ohovárania. ”

Désir zdôraznil, že rozhodnutie ministerskej rady OBSE o bezpečnosti novinárov prijaté v decembri 2018 vyzýva zúčastnené štáty, aby “zabezpečili, aby zákony o ohováraní neprinesli nadmerné sankcie, alebo sankcie, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť novinárov a / alebo účinne cenzurovať novinárov a zasahovať do ich úlohou informovať verejnosť av prípade potreby revidovať a zrušiť tieto zákony v súlade so záväzkami zúčastnených štátov podľa medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. ”

Zástupca tiež poznamenal, že verejnoprávny vysielateľ HRT podal 36 súdnych sporov proti novinárom, z ktorých niektorí sú svojimi vlastnými zamestnancami. HRT podala aj žaloby proti prezidentovi CJA Hrvoje Zovkovi a predsedovi pobočky CJA na HRT Sanjovi Mikleuševićovi Pavićovi.

“Vyzývam HRT, aby sa zapojil do konštruktívneho mimosúdneho dialógu s novinármi a vyriešil súčasné spory,” povedal Désir. “Je chvályhodné, že proces zmierenia sa začal v niektorých prípadoch a to snáď povedie k zrušeniu všetkých obvinení voči novinárom.”

Zástupca vyjadril poľutovanie nad tým, že celá situácia viedla k rozhodnutiu rôznych organizácií a politických strán dočasne bojkotovať prácu HRT, čo viedlo k vylúčeniu novinárov z tlačovej konferencie minulý týždeň.

“Verejnoprávni vysielatelia sú dôležitou súčasťou mediálnej scény a mali by prispievať k kvalite informácií, rozmanitosti a pluralizmu. Trvám na dvoch otázkach: verejnoprávni vysielatelia musia byť nezávislí a zbavovaní akéhokoľvek politického zasahovania a že ich činnosť nesmie byť bojkotovaná, “skončil Désir.