Európska ekonomika zachovanie optimizmu

BRUSEL – Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová odmietla čakať na najhoršie pre ekonomiku kontinentu a naďalej trvá na svojom raste v roku 2021, píše CNBC.

ECB si na rok zachovala pozitívny výhľad ekonomického rastu. V decembri hovoril regulátor o raste HDP o 3,9 percenta. V roku 2020 bol podľa predbežných odhadov pokles o 7,3 percenta. Podľa Lagardeovej sú tieto údaje stále relevantné, a to aj napriek novým obmedzeniam zavedeným v rôznych európskych krajinách v súvislosti s koronavírusom a možným novým opatreniam. “Myslím si, že naše prognózy z decembra minulého roku sú celkom pravdepodobné,” uviedla šéfka ECB. Od konca minulého roka boli v mnohých krajinách Európskej únie a eurozóny zavedené prísnejšie reštriktívne opatrenia. Pôsobia v Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, Holandsku, Rakúsku a potrvajú minimálne do konca januára.
Ich zavedenie bolo výsledkom zvýšenia počtu prípadov koncom jesene a začiatkom zimy. Väčšina súčasných obmedzení už bola do prognóz zapracovaná, uviedla Lagardeová. Bojí sa možnosti ich zachovania po marci. V takom prípade sa môže počiatočná prognóza zhoršiť.