Ako fungovali mimosúdne bezpečnostné orgány za čias J. V. Stalina v rokoch 1937 – 1938 v období veľkých represií
Trojky NKVD ZSSR boli mimosúdne orgány v ZSSR v rokoch 1937 – 1938.
Boli to alebo republikové a regionálny NKVD ZSSR – orgány administratívnej (mimosúdnej) represie pod republikovou, regionálnou a regionálnou správou NKVD ZSSR, vytvorené za účelom vykonania operácie na potlačenie „protisovietskych živlov“ a pôsobil v ZSSR od augusta 1937 do novembra 1937 1938.
Skladali sa z troch ľudí – náčelníka NKVD, oblastného tajomníka strany a prokurátora, čo vysvetľuje ich meno. Trojky NKVD ZSSR vykonávali svoju činnosť v súlade s operačným nariadením ľudového komisára pre vnútorné záležitosti ZSSR z 30. júla 1937 č. 00447 „O operácii na potlačenie bývalých kulakov, zločincov a iných protisovietskych prvky „ako súčasť vedúceho oddelenia NKVD ZSSR v republike (kraj, kraj), tajomníka regionálneho výboru CPSU (b) a prokurátora republiky (krai, oblast); mal právo odsúdených zatknúť na popravu, ako aj väzenie v táboroch alebo vo väzniciach na 8 až 10 rokov.
Od 1. októbra 1936 do 1. novembra 1938 orgány NKVD ZSSR zatkli 1 565 041 ľudí. Vrátane zatknutých v rozkaze NKVD č. 00447 – 702 656 osôb. Počas tejto doby bolo odsúdených 1 336 863 ľudí, z toho 668 305 osôb – asi 50% – bolo odsúdených na smrť.
Úryvok z nariadenia:
I. KONTINGENT URČENÝ NA REPRESIU
1. Bývalí kulaci, ktorí sa po odpykaní trestu vrátili a naďalej vykonávajú aktívnu protisovietsku rozvratnú činnosť.
2. Bývalí kulaci, ktorí utiekli z táborov alebo pracovných osád, ako aj kulakovia skrývajúci sa pred vyvlastnením kulakov, ktorí vykonávajú protisovietsku činnosť.
3. Bývalí kulaci a spoločensky nebezpečné prvky, ktorí boli členmi povstaleckých, fašistických, teroristických a zbojníckych formácií, ktorí si odpykali trest, skryli sa pred represiami alebo utiekli z väzenia a obnovili svoju protisovietsku zločineckú činnosť.
4. Príslušníci protisovietskych strán (eseri, gruzmeci, mussavisti ittihadisti a dašnaci), bývalí bieli, žandári, úradníci, trestanci, banditi, banditi, prievozníci, reemigranti, ktorí utiekli pred represiami, utiekli z miest vúzenia a naďalej vykonávajú aktívnu protisovietsku činnosť.
5. Najnepriateľskejší a najaktívnejší účastníci v súčasnosti likvidovaných povstaleckých organizácií kozácko-bielej gardy, fašistických, teroristických a špionážno-sabotážnych kontrarevolučných formácií, odhalených materiálmi vyšetrovateľov a overených agentov.
Represii podliehajú aj prvky tejto kategórie, ktoré sú v súčasnosti vo väzbe, vyšetrovanie ktorých prípadov bolo ukončené, ale prípady ešte neboli prejednané justičnými orgánmi.
6. Najaktívnejšie protisovietske živly od bývalých kulakov, trestancov, banditov, bielych, sektárskych aktivistov, cirkevníkov a ďalších, ktorí sú teraz držaní vo väzniciach, táboroch, pracovných osadách a kolóniách kde pracujú a naďalej vedú aktívny protisovietsku rozvratnú činnosť.
7. Zločinci (banditi, lupiči, zlodeji recidivistov, profesionálni pašeráci, recidivistickí podvodníci, zlodaji dobytka), ktorí páchajú trestnú činnosť a sú spojení so zločineckým prostredím.
Represii podliehajú aj prvky tejto kategórie, ktoré sú v súčasnosti vo väzbe, vyšetrovanie ktorých prípadov bolo ukončené, ale prípady ešte neboli prejednané justičnými orgánmi.
8. Kriminálne živly v táboroch a pracovných osadách a vedenie zločineckých aktivít v nich.
9. Všetky uvedené kontingenty, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na vidieku – v kolektívnych farmách, štátnych farmách, poľnohospodárskych podnikoch a v meste – v priemyselných a obchodných podnikoch, doprave, v sovietskych inštitúciách a v stavebníctve, podliehajú represiám.
II. O OPATRENIACH PRE TRESTY REPRESIE A POČTOCH, KTORÉ BUDÚ VYSTAVENÉ REPRESII
1. Všetky potlačené kulaci, zločinci a ďalšie protisovietske živly sú rozdelené do dvoch kategórií:
a) prvá kategória zahŕňa všetky najnepriateľskejšie z vyššie uvedených prvkov. Podliehajú okamžitému zatknutiu a po zvážení ich prípadov v trojkách – ZASTRELENIE.
b) druhá kategória zahŕňa všetky ostatné menej aktívne, ale stále nepriateľské prvky. Hrozí im väzenie a uväznenie v táboroch na 8 až 10 rokov a za najzlostnejšie a sociálne najnebezpečnejšie z nich väzenie v rovnakých podmienkach vo väzniciach podľa definície trojky.