USA: najbohatšia rodina kontroluje Walmart

NEW YORK – Podľa agentúry Bloomberg bola rodina Waltonovcov v roku 2021 na prvom mieste v zozname najbohatších rodín na svete.

Majitelia najväčšieho svetového veľkoobchodného a maloobchodného reťazca Walmart sa odhadujú na 238,2 miliardy dolárov.

Walmart je americká maloobchodná spoločnosť so sídlom v Bentonville, Arkansas, USA, prevádzkujúca reťazec diskontných obchodných domov. Bola založená v roku 1962 Samom Waltonom, akciovou spoločnosťou sa stala v roku 1969, v roku 1972 bolo zahájené obchodovanie s jej akciami na newyorskej burze. Heslom spoločnosti je Save money, live better (Ušetrite peniaze, žite lepšie).

Rodina vlastní viac ako 10 000 obchodov po celom svete. Jej spoločnosť má tržby 559 miliárd dolárov. Walmartov úspech urobil rodinu Arkansasu bohatšou ako Jeff Bezos a Elon Musk.

V top 3 boli aj rodina Mars, ktorá vlastní cukrovinkársku spoločnosť Mars, a rodina Koch, majitelia americkej petrochemickej spoločnosti Koch Industrues.

Hodnotenie zahŕňalo iba 25 rodín. Podľa agentúry Bloomberg sa ich spoločný majetok odhaduje na 1,7 bilióna dolárov. To je o 22 percent viac ako v roku 2020.

Predtým sa na svete objavil nový miliardár. Hovoríme o zakladateľovi a generálnom riaditeľovi juhokórejskej chemickej spoločnosti Chunbo Lee Sang-ryula. Spoločnosť vyrába látky, ktoré umožňujú lítium-iónovým batériám používaným v elektrických vozidlách vydržať dlhšie a vybíjať sa menej často. Forbes odhaduje čistý majetok rodiny Lee na 1,2 miliardy dolárov.