Posledných desať rokov Ruská federácia bojuje so zahraničnými agentmi, či médiami, neziskovými organizáciami, nadáciami a aj fyzickými osobami
MOSKVA – Ruská federácia vyjadruje svoj postoj k právnickým a fyzickým osobám financovaným zo zahraničia.
Nazvala ich zahraničnými agentmi. Počet registrovaných zahraničných agentov pred voľbami stúpol. Prijala kvôli nim zákony. Pozrime sa na pohľad krajiny na príslušné zákony. Voľby do ruského parlamentu prebiehajú 17. – 19. sepetembra 2021. Podľa nich je zahraničným agentom fyzická alebo právnická osoba, ktorá ako rezident, teda občan jednej krajiny koná v záujme inej krajiny, spravidla bez diplomatickej imunity.
KTO JE AGENT
Od roku 2012 má Rusko zákon „o neziskových organizáciách“, ktorý upravuje činnosť zahraničných agentov.
Dňa 29. júna 2012 bol predložený návrh zákona a 13. júla 2012 Štátna duma prijala zmeny a doplnenia, teda federálny zákon č. 121-Federálneho zhromaždenia z 20. júla 2012, zákona „o neziskových organizáciách“. V súlade s týmto zákonom získali štatút zahraničného agenta ruské neziskové organizácie (NPO), ktoré: sa zaoberajú „politickými aktivitami“ na území Ruska (organizácia); „sa zúčastňujú; vrátane financovania) na organizovaní a riadení politických akcií s cieľom ovplyvniť prijímanie rozhodnutí štátnych orgánov zameraných na zmenu ich štátnej politiky, ako aj na formovanie verejnej mienky na tieto účely. “; ale zároveň„ politická činnosť nezahŕňa činnosti v oblasti vedy, kultúry, umenia, zdravotníctva, prevencie a ochrany zdravia občanov, sociálnej podpory a ochrany občanov, ochrany materstva a detstva, sociálnej podpory ľudí so zdravotným postihnutím, podpora zdravého životného štýlu, telesnej kultúry a športu, ochranou flóry a fauny, charitatívne činnosti “ a prijímať „peniaze a iný majetok od zahraničných štátov, medzinárodných a zahraničných organizácií, cudzích občanov a osôb bez štátnej príslušnosti“.
Pojem „zahraničný agent“ sa nevzťahuje na: cudzincov pracujúcich v Ruskom zväze priemyselníkov a podnikateľov, Obchodnej a priemyselnej komore a ďalších podnikateľských združeniach; registrovaných náboženských organizáciách; štátnych korporáciách a štátnych spoločnostiach, ako aj nimi vytvorených mimovládnych organizácií.
Zahraniční agenti sa podľa zákona musia ako tak zaregistrovať na ministerstve spravodlivosti a uviesť svoj status vo všetkých publikáciách v médiách a na internete.
MÉDIÁ
Dňa 25. novembra 2017, ako odpoveď na požiadavku amerického ministerstva spravodlivosti zaregistrovať Rusko Today a Sputnik ako zahraničných agentov, bol prijatý zákon č. 327-FZ, ktorý zaviedol koncept mediálneho zahraničného agenta.
Podľa novej verzie článku 6 zákona o médiách môže ministerstvo spravodlivosti uznať za zahraničného agenta akékoľvek zahraničné médium, ktoré získava finančné prostriedky alebo majetok od zahraničných orgánov alebo občanov priamo alebo prostredníctvom ruských právnických osôb. Takíto zahraniční agenti sú vo svojich povinnostiach stotožňovaní so zahraničnými agentmi NPO. Register uznávaných zahraničných mediálne-zahraničných agentov vedie ministerstvo spravodlivosti; od februára 2021 obsahuje 17 mediálnych výstupov, ktoré sú predovšetkým podriadené projektu RFE / RL (Radio Liberty, rôzne portály Realia), ako aj Voice of Amerika. Ministerstvo spravodlivosti pripravilo koncom roka 2017 návrh uznesenia o postupe pri uznávaní médií ako zahraničného agenta. Médiá sú povinné v úvode každého článku uviesť nasledovnú formuláciu: Túto správu (materiál) vytvorili a (alebo) šírili zahraničné masmédiá vykonávajúce funkcie zahraničného agenta a (alebo) ruská právnická osoba vykonávajúca funkcie zahraničného agenta.
FYZICKÉ OSOBY
V januári 2018 Štátna duma v prvom čítaní prijala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy poslancov Petra Tolstého a Leonida Levina, ako aj senátorov Andreja Klišasa a Ludmila Bokovej, ktoré navrhujú, aby bola osoba uznaná za zahraničného agenta, keď distribuuje materiály neobmedzenému počtu. osôb a dostáva zahraničné finančné prostriedky.
Dodatky prijaté v druhom čítaní umožnili zaradiť do tejto kategórie tých, ktorí šíria správy a mediálne materiály – zahraničných agentov alebo sa podieľajú na tvorbe týchto materiálov a súčasne získavajú finančné prostriedky zo zahraničia. Jednotlivcami zahraničnými agentmi sa stali napríklad novinári, ktorí pracujú v médiách, ktoré už boli v Rusku uznané ako zahraniční agenti.
Do konca roku 2019 to boli Voice of America, Radio Liberty, televízny kanál Nastoye Vremya, Tatar -Bashkir Service of Radio Liberty “,„ Siberia. Realities “,„ Idel. Realities “,„ North. Realities “,„ Faktographer “,„ Kaucasus. Realities “a„ Krym. Realities “, ktoré boli uznané ako nečinné osoby v reakcii na uznanie orgány USA orgány kanála RT).
Ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo zahraničných vecí budú selektívne určovať ľudí, ktorí budú zaradení do zoznamu „agentov“. Na základe textu návrhu zákona môže byť fyzická osoba uznaná nielen za zahraničného agenta, ale aj za „zahraničné masmédiá vykonávajúce funkcie zahraničného agenta“ a do jedného mesiaca je táto fyzická osoba povinná zriadiť ruský zákonný zástupca. subjektom a oznámiť to úradom. Ohrození sú novinári, ktorí pracovali pre zahraničných mediálnych agentov, občania pracujúci pre spoločnosti financované zo zahraničia alebo vedci, ktorí získali zahraničné granty.
Koncom novembra bol dokument v druhom a treťom čítaní schválený Štátnou dumou, neskôr Radou federácie. Ruský prezident Vladimír Putin ho podpísal 2. decembra 2020 zákon číslo 426-Federálneho zhromaždenia. Dokument predstavil novelu zákona o masmédiách; lehota na zriadenie ruských právnických osôb je stanovená do 1. februára 2020.
Štátna duma 8. decembra 2020 v prvom čítaní prijala návrh zákona o regulácii činnosti jednotlivcov a organizácií uznávaných ako zahraniční agenti v Rusku. Ak návrh zákona schvália zahraniční agenti, bude možné uznať jednotlivcov, ktorí sa venujú politickým aktivitám alebo zbierajú informácie vo vojensko-technickej sfére a dostávajú peniaze a inú pomoc zo zahraničia. Štatút zahraničného agenta možno navyše priradiť organizáciám, ktoré pôsobia bez založenia právnickej osoby a bez štátnej registrácie.
Dňa 28. decembra 2020 ruské ministerstvo spravodlivosti zverejnilo prvý zoznam „fyzických osôb – zahraničných agentov“ vrátane aktivistu za ľudské práva Leva Aleksandroviča Ponomareva.
INÉ OBMEDZENIA
Ruské zákony tiež zakazujú financovanie kampane prostredníctvom:
zahraničné štáty a právnické osoby; ruské právnické osoby s viac ako 30% zahraničnou účasťou; medzinárodné organizácie a sociálne hnutia; jednotlivci – cudzinci a osoby bez štátnej príslušnosti, ak v Rusku nemajú hlasovacie práva.
Dňa 25. novembra 2014 ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý zakazuje ruským stranám uzatvárať obchody so zahraničnými štátmi, medzinárodnými organizáciami a sociálnymi hnutiami, ktoré vykonávajú funkciu zahraničného agenta neziskových organizácií, ako aj s ruskými právnickými osobami so zahraničnou účasťou viac ako 30% základného imania.
Zákon z 24. februára 2021 číslo 14-Federálneho zhromaždenia „O zmene a doplnení kódexu správnych deliktov Ruskej federácie“ z 24. februára 2021 zaviedol administratívnu zodpovednosť za porušenie postupu pre činnosti osôb vykonávajúcich funkcie zahraničného agenta .
KRITIKA
Niektorí predstavitelia ruskej a zahraničnej verejnosti považovali ruský zákon za útok na štruktúry občianskej spoločnosti s cieľom ich diskreditácie a vytvorenia právnych predpokladov pre ich prenasledovanie. V tejto súvislosti je osobitná pozornosť venovaná mimoriadne širokému vymedzeniu pojmu „politická činnosť“ v texte zákona. Zákon je posudzovaný v kontexte všeobecného systému opatrení zameraných na potlačenie protestnej činnosti ruskej spoločnosti. Britský týždenník The Economist napríklad tvrdí, že používanie výrazu „zahraničný agent“ je pokusom vládnucich kruhov Ruska prevziať kontrolu nad občianskou aktivitou v ruskej spoločnosti. Práve preto časopis podľa neho dostal nezávislé verejné organizácie stigmu „zahraniční agenti“. Časopis napísal: “Nový zákon definuje akúkoľvek verejnú činnosť ako politickú a vyžaduje, aby boli nezávislé mimovládne organizácie, ktoré dostávajú peniaze zo zahraničia, označené ako „zahraniční agenti“, čo je výraz, ktorý v sebe nesie jasný význam zrady.”
Vo fáze návrhu zákona kritizovali zákon traja osobitní spravodajcovia OSN, pre právo na pokojné zhromažďovanie, pre situáciu obhajcov ľudských práv a pre ochranu práva na slobodu prejavu. V roku 2013 vydali nové vyhlásenie s tým, že ich obavy sa potvrdili.
Spravodajcovia OSN označili zákon za „priamu výzvu pre tých, ktorí chcú slobodne uplatňovať svoje právo na slobodu združovania“, pričom zdôraznili, že „organizácie občianskej spoločnosti majú právo získavať finančné prostriedky zo zahraničia, rovnako ako vlády majú právo na medzinárodnú pomoc, “A obmedzenia takéhoto práva sú„ nespravodlivé “.
Podľa expertov OSN nové normy umožňujú podrobiť ochrancov ľudských práv osobitnej kontrole bez ohľadu na to, či dostanú podporu zo zahraničia alebo nie, čo im „bude brániť vo vykonávaní ich významných aktivít“. Poukázali na to, že extrémne široká definícia „politickej činnosti“ by umožnila zahrnúť do nej všetky propagandistické činnosti mimovládnych organizácií, ktoré by porušovali „právo obhajcov ľudských práv nastoľovať otázky ľudských práv v spoločnosti“.
Zavedenie nálepky „zahraničný agent“ podľa ich názoru odhaľuje „jasný zámer stigmatizovať akúkoľvek aktivitu občianskej spoločnosti, ktorá získava podporu zo zahraničia“. Tiež poznamenáva, že pokuty uložené zákonom sú neprimerané a kladú dôkazné bremeno na neziskové organizácie zapojené do legitímnych činností v oblasti ľudských práv.
OSN, RADA EURÓPY, EURÓPSKY PARLAMENT
Rôzne orgány OSN vrátane Výboru proti mučeniu, Výboru pre práva dieťaťa a Výboru pre odstránenie rasovej diskriminácie [objasniť] tiež vyjadrili znepokojenie nad novým ruským zákonom a jeho možným negatívnym vplyvom na činnosť v oblasti ľudských práv obrancovia. Z nich prvý vyzval „k zmene legislatívy, ktorá požaduje, aby sa organizácie pre ľudské práva, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia, zaregistrovať ako„ zahraniční agenti “, a druhý vyzval Rusko, aby zrušilo zákon z roku 2012.
Komisár Rady Európy pre ľudské práva opakovane vyjadril znepokojenie nad ruskými orgánmi v súvislosti so zákonom „, ktorý obsahuje veľmi širokú a nejasnú definíciu politickej činnosti“, ako aj so sériou kontrol mimovládnych organizácií a oficiálnej negatívnej rétoriky voči nim. Európsky parlament vyjadril sklamanie z ruského zákona a vyzval ruské orgány, aby zastavili registráciu mimovládnych organizácií ako „zahraničných agentov“.
Počas zasadnutia v júni 2014 Benátska komisia v rámci Rady Európy vo svojom závere ostro kritizovala ruské zákony o mimovládnych organizáciách – zahraničných agentoch, velezrade a špionáži, ktoré „navzájom posilňujú negatívny vplyv na zabezpečenie slobody združovania a prejavu v Ruskej federácii. . ”
Benátska komisia vyzvala Rusko, aby sa vzdalo „stigmy“ zahraničného agenta, ktorý očierňuje neziskové organizácie, pretože aj „bez osobitného ruského historického kontextu“ by bola taká nezisková organizácia vnímaná „s nedôverou, strachom a nepriateľstvom“, pretože dokonca aj ruské vládne agentúry „robia nemajú jasné a jednotné chápanie politickej činnosti “. Kritikou boli aj novely zákona, ktoré ministerstvu spravodlivosti umožňujú zapísať NPO do registra ako zahraničných agentov bez ich súhlasu. Dmitrij Vjatkin, splnomocnenec Štátnej dumy na ústavnom súde, označil rozhodnutie Benátskej komisie za „politickú objednávku“.
PRO A KONTRA
Zástancovia zákona tvrdia, že plne reprodukuje ustanovenia amerického zákona FARA, z ktorého podľa ich názoru vyplýva súlad ruského práva s medzinárodnými demokratickými normami.
Sergej Markov, politológ, člen verejnej komory, prorektor Vysokej školy národného hospodárstva Plechanova poznamenal: “Cieľom zákona je obmedziť vplyv cudzích štátov na politiku krajiny. Náš zákon je navyše oveľa mäkší ako americký. Vôbec nič nezakazuje, ale hovorí, že ak ste mimovládna organizácia a zároveň dostávate od cudzích štátov, nadácií atď. A zároveň sa angažujete v politike, to znamená, že bojujete o moc , Musíte o tom informovať ruských občanov. Tí, ktorí sú proti tomuto zákonu, tak robia z dvoch dôvodov: po prvé, buď chcú uchopiť moc v Rusku v záujme cudzích štátov a proti záujmom Ruska, a za druhé, alebo dostanú západné peniaze a chcú ich okradnúť.”
Kritici ruského zákona tvrdia, že americký zákon FARA (v súčasnej podobe, berúc do úvahy všetky zmeny a doplnenia) je v skutočnosti zameraná na lobovanie firiem. FARA je namierený proti organizáciám, ktoré vykonávajú finančné aj politické činnosti, zatiaľ čo ruské právo je priamo a výslovne zamerané na vládne organizácie. V skutočnosti ruský zákon o politickej činnosti nič nehovorí, čo znamená, že zákonu podliehajú aj vzdelávacie, športové, kultúrne a vysoko špecializované organizácie.
Podľa amerického zákona FARA však bola 13. novembra 2017 ruská televízna stanica RT America nútená zaregistrovať sa ako zahraničný agent. Odporcovia zákona sa domnievajú, že výraz „zahraničný agent“ v ruskom jazyku má jednoznačne negatívny význam, pretože je podľa ich názoru synonymom pojmu „špión“ (a nie neutrálny „zástupca zahraničných záujmov“ – pretože v skutočnosti , v angličtine.
Oficiálny Washington, ktorý kritizuje ruské právo a súvisiace praktiky ako porušujúce demokratické normy a zamerané na prenasledovanie nezávislých mimovládnych organizácií, poukazuje na to, že americké právo, na rozdiel od ruského práva, „nie je zamerané konkrétne na mimovládne organizácie, ale týka sa predovšetkým advokátskych kancelárií a PR agentúr najatých zahraničná vláda a vystupuje ako zástupca zahraničného principála. “ Principál je fyzická, alebo právnická osoba, ktorá splnomocňuje agenta, aby konal v jej mene.
Podľa veľvyslanca USA v Rusku Michaela McFaula medzi americkým a ruským zákonom nie je nič spoločné. Podľa neho „pravidlo FARA je nasledujúce: lobisti, ktorí pracujú pre zahraničnú vládu, sa musia zaregistrovať. Nová (ruská) legislatíva uvádza mimovládne organizácie ako „agentov“, ktorí nepracujú pre zahraničné vlády. Toto sú však jednoduché fakty: získavajú peniaze odkiaľ môžu, ale nepracujú v mene zahraničných fondov. <…> V mojej krajine existujú tisíce zahraničných nadácií a vlád, ktoré financujú americké mimovládne organizácie. Je to prirodzené, normálne, je to všadeprítomné. “
(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov).