AFSA: nové pravidlá kvôli praniu špinavých peňazí

NUR SULTAN – AFSA vykonala zmeny a doplnenia pravidiel AIFC proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a sankciám (pravidlá) s cieľom zvýšiť súlad rámca AIFC na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu k odporúčaniam Finančnej akčnej skupiny (FATF).

Astana Financial Services Authority (AFSA) vznikla 1. januára 2018 ako nezávislý regulátor Astana International Financial Center (AIFC). AFSA je právnickou osobou a štatutárnym orgánom Kazašskej republiky a je zriadená v súlade s ústavným zákonom Kazašskej republiky „O medzinárodnom finančnom centre Astana“.

AFSA je regulátorom finančných aj nefinančných služieb. Reguluje účastníkov centra vykonávajúcich finančné a doplnkové služby a činnosti na kapitálových trhoch na území AIFC. AFSA je tiež regulátorom spoločností registrovaných AFSA, ktoré vykonávajú činnosti nefinančných služieb.

Zmeny a doplnenia pravidiel sa týkajú týchto oblastí:

Regulačné a dozorné právomoci .   Regulačné a dozorné právomoci AFSA v súvislosti s určenými nefinančnými podnikmi a profesiami (DNFBP) sú jasnejšie definované. AFSA zabezpečuje súlad príslušných účastníkov AIFC s týmto režimom, ktorý rieši požiadavky týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a šírenia zbraní hromadného ničenia. (AML/CFT) zodpovednosti využívaním svojich rôznych regulačných právomocí vrátane vykonávania preskúmaní a inšpekcií. Je tiež objasnené, že AFSA môže uvaliť disciplinárne sankcie a iné opatrenia, ak sa porušia pravidlá AML.

Prístup založený na riziku.   Navrhované zmeny a doplnenia značne rozširujú zodpovednosť príslušných osôb spôsobom úmerným riziku. Príslušné osoby budú teda zodpovedné za riadenie a zmierňovanie celoštátnych rizík identifikovaných vo zverejnených správach a usmerneniach poskytnutých jednotkou finančného spravodajstva v súvislosti so vzájomnými hodnoteniami a následnými správami FATF a za implementáciu rozšírených opatrení tam, kde sú identifikované vyššie riziká. Navrhuje sa tiež, aby sa od firiem výslovne požadovalo, aby riadili a zmierňovali riziká, ktoré identifikujú počas hodnotenia rizík

Povinná starostlivosť o zákazníka (CDD).   Navrhované zmeny špecificky zdôrazňujú potrebu vykonávať CDD pre príležitostné transakcie, ktorých hodnota sa jednotlivo alebo v niekoľkých prepojených operáciách (či už v danom čase alebo neskôr) rovná alebo presahuje 15 000 USD. Okrem vykonávania CDD sa vyžaduje vykonávanie rozšírenej due diligence, ak existujú obchodné vzťahy a transakcie s osobami z krajín s vysokými geografickými rizikovými faktormi.

Povinnosti overiť totožnosť zákazníka a jeho skutočného vlastníka (BO) boli výslovne zdôraznené.

Politicky exponovaná osoba (PEP).   Príslušné osoby sú povinné získať súhlas od svojho vrcholového manažmentu na pokračovanie v obchodnom vzťahu s existujúcim zákazníkom, ak sa zákazník alebo jeho BO stane PEP. Na tieto účely sa zavádza nové usmernenie vysvetľujúce, kto sa má považovať za vrcholový manažment podľa pravidiel boja proti praniu špinavých peňazí.

Spoľahlivosť a outsourcing.   Zodpovednosť príslušných osôb za súlad so spoľahlivosťou bola rozšírená. Bolo špecifikované, že príslušné osoby musia zabezpečiť, aby tretia strana mala existujúci obchodný vzťah so zákazníkom a aby tento vzťah bol nezávislý od vzťahu, ktorý si zákazník vytvorí s príslušnou osobou.

Aby bola spoľahlivosť v súlade s odporúčaniami FATF, bol rozšírený súbor dokumentov a údajov, ktoré by príslušné osoby mali získať od tretej strany. Boli zahrnuté identifikačné a overovacie dokumenty klienta a BO, ako aj informácie o povahe a účele obchodného vzťahu.

Pokiaľ ide o spoliehanie sa na člena Skupiny, zásady Skupiny v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí musia primerane zmierniť akékoľvek vysoké geografické rizikové faktory.

Bezhotovostné prevody.   Kapitola o bankových prevodoch bola rozsiahlo zmenená a doplnená zavedením dvoch prahových hodnôt (pod a nad 1 000 USD) pre cezhraničné a domáce transakcie a definovaním povinností oprávnených osôb pri vykonávaní bankových prevodov, ktoré sú nad alebo pod stanovenými prahovými hodnotami.

Oprávnené osoby teda musia zabezpečiť, aby cezhraničné a vnútroštátne bezhotovostné prevody obsahovali špecifické údaje o platiteľovi a príjemcovi (ako sú identifikačné doklady, individuálne identifikačné čísla, adresy atď.), tj informácie, ktoré umožňujú vysledovateľnosť transakcie.

Zaviedli sa aj ustanovenia upravujúce operácie prevádzkovateľov služieb prevodu peňazí alebo hodnoty (MVTS). Vzhľadom na to, že podľa zákona AIFC môžu len právnické osoby získať licenciu umožňujúcu poskytovanie služieb prevodu peňazí alebo hodnoty, je jasne stanovené, že fyzické osoby nemôžu byť osobami vykonávajúcimi MVTS.

sankcie.   Výslovne sa uvádza, že príslušné osoby musia dodržiavať zákazy vykonávať transakcie s určenými osobami a subjektmi v súlade so záväzkami stanovenými v príslušných rezolúciách Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov a Kazašskej republiky.

Zdôrazňuje sa tiež, že príslušné osoby by mali byť schopné nezávisle uplatňovať protiopatrenia, ktoré sú účinné, vhodné a primerané rizikám, bez ohľadu na to, či sú na to vyzvaní alebo nie.

MLRO a podozrivé transakcie.  Zavádzajú sa povinnosti príslušných osôb zaregistrovať sa na Finančnej spravodajskej jednotke Kazašskej republiky (FIU) na podávanie správ o podozrivých transakciách (STR) a hlásení o prahových transakciách (TTR) pred začatím obchodných vzťahov. Keď sa predloží STR, AFSA musí byť o takomto predložení informovaný.

Zmenil sa čas na odoslanie ročného formulára AML Return. Príslušná osoba musí vyplniť a odoslať formulár do 2 mesiacov po skončení každého roka namiesto 4-mesačného obdobia.

V súvislosti s podaním NÚ bolo tiež jasne uvedené, že Príslušné osoby nesmú zverejňovať informácie obsiahnuté v NÚ alebo skutočnosť, že NÚ môže byť alebo bol podaný na FIU alebo sa vyšetruje podozrivá transakcia.

Zásady skupiny.   Príslušné osoby majú novú požiadavku na obsah zásad a postupov a zdieľanie informácií medzi subjektmi skupiny.

Príslušná osoba, ktorá je súčasťou skupiny, musí zabezpečiť, aby jej pobočky a väčšinovo vlastnené dcérske spoločnosti v hostiteľských krajinách implementovali požiadavky AIFC v rozsahu, v akom to povoľujú zákony a predpisy hostiteľskej krajiny. Ak hostiteľská krajina nepovolí správnu implementáciu vyššie uvedených opatrení, finančné skupiny by mali uplatniť vhodné dodatočné opatrenia na riadenie rizík prania špinavých peňazí a informovať o takýchto opatreniach úrad AFSA.

Ochrana pred zverejnením.   V súvislosti s ochranou osôb, ktoré podávajú STR, je teraz jasne stanovené, že tí, ktorí podávajú STR, nepodliehajú žiadnej občianskoprávnej zodpovednosti ani trestnému stíhaniu podľa kazašského práva vyplývajúceho z predloženia STR.