ABECEDA FINANCIÍ – Ponziho schéma

Ponziho schéma označuje podvodné investičné operácie, kde investori zverujú prevádzkovateľovi fondu peniaze za účelom ich zúročenie, ale prevádzkovateľ tieto peniaze ďalej neinvestuje, a namiesto toho len vypláca prostriedky fondu len niektorým investorom. A to väčšinou tým, ktorí investovali skôr. Tento systém môže obmedzene fungovať, kým prichádzajú noví investori a prostriedky sa dajú vyplácať ostatným. Keď už vo fonde nezostanú žiadne peniaze na vyplácanie, fond skrachuje a vyplatení tak sú len niektorí investori, zatiaľ čo ostatné nedostanú nič. Schéma je pomenované podľa Charlesa Ponziho.

Ponziho schéma býva často chybne používané ako synonymum k pyramídové hre, v skutočnosti je ale maximálne jej osobitné variantom, ak je vôbec pod tento pojem zahŕňané.

Charles Ponzi. Policajná fotografia 1010.

Hlavným rozdielom medzi Ponziho schémou a klasickou pyramídovú hrou je, že v pyramídové hre členovia musia hľadať nových členov a majú potom provízie z ich vkladu. V Ponziho schéme sa o hľadaní nových investorov stará prevádzkovateľ fondu a ten tiež sám určuje, komu vyplatí peniaze. Aj špekulatívna bublina je istou formou Ponziho schémy.

Organizátorom jedného z najväčších takýchto schém v histórii bol americký podnikateľ Bernard Madoff, ktorý bol za svoju činnosť v roku 2009 odsúdený na 150 rokov do väzenia.

Na Slovensku bolo niekoľko firiem, ktoré používali túto schému. Boli to Drukos výnos, BMG Invest, AGV a iné.