ABECEDA FINANCIÍ – digitálne peniaze

Digitálne peniaze (alebo digitálna mena) označujú akýkoľvek platobný prostriedok, ktorý existuje v čisto elektronickej forme. Digitálne peniaze nie sú fyzicky hmatateľné ako bankovka alebo minca.

Účtuje sa a prenáša pomocou online systémov. Digitálne peniaze môžu predstavovať aj fiat meny , ako sú doláre alebo eurá. Digitálne peniaze sa vymieňajú pomocou technológií, ako sú smartfóny, kreditné karty a online výmeny kryptomien. V niektorých prípadoch je možné ich premeniť na fyzickú hotovosť pomocou bankomatu .

Variant digitálnych peňazí je už dnes prítomný v spoločnosti vo forme hotovosti uloženej na online bankových účtoch. Túto hotovosť možno poslať iným alebo od nich prijať. Dá sa použiť aj na online transakcie.

Digitálne peniaze sú svojou koncepciou a používaním podobné svojim hotovostným náprotivkom v tom, že môžu byť účtovnou jednotkou a prostriedkom pre každodenné transakcie. Ale nie je to hotovosť. Napríklad doláre na vašom online bankovom účte nie sú digitálne peniaze, pretože nadobudnú fyzickú podobu, keď ich vyberiete z bankomatu.