ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – recesia bohatých, rolujúca, pohybujúca sa recesia

Termín richcession, recesia bohatých,  zaviedol novinár z The Wall Street Journal Justin Lahart v januári 2023.

Načrtol teda hospodársky pokles, ktorý neúmerne postihuje bohatých Američanov. Neologizmus je fúziou dvoch slov: bohatý (to znamená bohatí ľudia) a recesia (recesia).

„Bohatí“ v Lahartovej terminológii ale nie sú Elon Musk a Mark Zuckerberg, ktorých miliardové majetky rapídne rastú vďaka rastu akciového trhu, ale tí, ktorých ročný plat vám umožňuje okamžite vstúpiť do 25 % z najlepšie platených Pracovníci USA, teda hneď štvrtina populácie. Podľa amerického Bureau of Labor Statistics medzi ne patria zamestnanci s príjmom vyšším ako 90 000 dolárov ročne. Často ide o zamestnancov IT korporácií a úspešných startupov.

Rolujúca sa, pohybujúca sa recesia (rolling recession), alebo recesia prispôsobovania sa nastáva vtedy, keď recesia naraz zasiahne iba určité sektory hospodárstva. Keď sa jeden sektor dostane do oživenia, spomalenie sa „prevalí“ do inej časti ekonomiky. Vo všeobecnosti sa postupné recesie vyskytujú bez ohľadu, či nejde o celoštátnu,  alebo o celoštátnu ekonomickú recesiu, pričom dôsledky nemusia byť v národohospodárskych opatreniach, napríklad  hrubý domáci produkt (HDP).

Ekonomická recesia nastáva vtedy, keď sa celkový výkon ekonomiky skôr zmenšuje ako zvyšuje. Zvyčajne sa to meria zmenami hrubého domáceho produktu.

Pohybujúca sa recesia je špeciálny typ recesie, ktorý neovplyvňuje rovnako celú ekonomiku. Namiesto toho zasahuje rôzne sektory trhu v rôznom čase. To znamená, že hoci ekonomika ako celok nemusí byť v recesii, ľudia v určitých oblastiach alebo konkrétnych odvetviach sa môžu cítiť ako v recesii.

Dôvody postupnej recesie sú komplikované. Niektorí tvrdia, že pandémia zabila dopyt po službách a zvýšila dopyt po tovare, keďže ľudia nemohli opustiť svoje domovy. Teraz, keď pandémia ustupuje, zadržiavaný dopyt po službách spôsobuje expanziu v týchto sektoroch, aj keď dopyt po priemyselnom tovare klesá.

Existuje niekoľko kľúčových rozdielov medzi recesiou a recesie bohatých.

Počas recesie sa pracovné miesta s nízkymi mzdami, najmä v reštauráciách, maloobchodných predajniach a iných masových trhoch, mesiac čo mesiac prudko znižujú. To vedie k tomu, že náklady na spotrebný tovar sa znížia na kritickú úroveň. výrobcovia tohto tovaru skrachujú. To vedie k ešte väčšiemu zníženiu nákladov, v dôsledku čoho trpí výstavba. Nasleduje zastavenie predaja tovaru každodennej potreby vysokej hodnoty, ako sú autá, čo vedie k ešte väčšiemu prepúšťaniu medzi robotníkmi v továrňach.

V prípade recesie bohatých (richcession) je poradie opačné

Fotografie: www.pixbay.com, www.pexels.com