ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – John Pierpont Morgan

John Pierpont Morgan (17. apríla 1837 – 31. marca 1913)  bol americký finančník a investičný bankár, ktorý dominoval podnikovým financiám na Wall Street počas zlatého veku a progresívnej éry .

Ako šéf bankovej firmy, ktorá sa nakoniec stala známou ako JP Morgan and Co. , bol hybnou silou vlny  priemyselných konsolidácií v Spojených štátoch na prelome dvadsiateho storočia.

Počas svojej kariéry na Wall Street stál Morgan na čele formovania niekoľkých významných nadnárodných korporácií vrátane US Steel , International Harvester a General Electric . On a jeho partneri mali kontrolný podiel aj v mnohých ďalších amerických podnikoch vrátane Aetna , Western Union , Pullman Car Company a 21 železníc.  Prostredníctvom svojich majetkových podielov mal Morgan obrovský vplyv na kapitálové trhy v Spojených štátoch. Počas paniky v roku 1907 zorganizoval koalíciu finančníkov, ktorá zachránila americký menový systém pred kolapsom.

Ako popredný finančník progresívnej éry pomohla Morganova oddanosť efektívnosti a modernizácii transformovať podobu  americkej ekonomiky . Adrian Wooldridge charakterizoval Morgana ako „najväčšieho bankára Ameriky“. Morgan zomrel v Ríme v Taliansku v spánku v roku 1913 vo veku 75 rokov, pričom svoj majetok a podnikanie zanechal svojmu synovi Johnovi Pierpontovi Morganovi Jr.  Životopisec Ron Chernow odhadol svoj majetok na 80  miliónov dolárov (čo zodpovedá 2,4  miliardám dolárov v r. 2022).