ABECEDA FINANCIÍ – Národná banka Ukrajiny

Národná banka Ukrajiny, ukrajinsky: Національний банк України, alebo NB, ukrajinsky: НБУ je centrálna banka Ukrajiny – vládny orgán zodpovedný za jednotnú štátnu politiku v oblasti menového obehu krajiny vrátane posilňovania národnej menovej jednotky, hrivny. Národná banka Ukrajiny zamestnáva viac ako 12 000 ľudí, čo z nej robí jednu z popredných bánk. Reguluje a dohliada na činnosť, funkcie a právne postavenie vlády a komerčných bánk na základe princípov Ústavy Ukrajiny a práva Ukrajiny.

Bankovníctvo na Ukrajine siaha do roku 1918, keď 22. decembra 1917 Ústredná rada Ukrajiny prijala zákon „O transformácii Kyjevskej kancelárie Ruskej štátnej banky na Ukrajinskú štátnu banku“. Zákon zjednotil všetky úrady bývalej štátnej banky, Noble Land Bank a Peasant Land Bank. Zároveň od 14. decembra 1917 existoval výnos Ústredného výkonného výboru Ukrajiny o znárodnení bánk. 5. januára 1918 začala Ukrajinská štátna banka vydávať vlastné peniaze. 10. augusta 1918 bol podpísaný štatút Ukrajinskej štátnej banky. 23. augusta 1918 tu bola založená Štátna pozemková banka.

Boľševické Rusko prijalo zákon vojnového komunizmu, ktorý prestal používať akékoľvek finančné inštitúcie. V roku 1921 sa však na Ukrajine začali zriaďovať Štátne banky Ruskej SFSR, ktoré sa neskôr transformovali na Centrálnu banku ZSSR.

Pred pádom Sovietskeho zväzu v období rekonštrukcie bola Národná banka Ukrajiny republikánskou pobočkou Centrálnej banky ZSSR, pričom bolo zaregistrovaných niekoľko bánk s rôznym štatútom. Bolo tam viac ako 15 bánk so štatútom ministra, viac ako 20 bánk štátnych/družstevných inštitúcií, moskovské banky na Ukrajine, banky so štatútom štátu. Národná banka Ukrajiny oficiálne pôsobila ako centrálna banka Ukrajiny od začiatku roku 1991. Podobne ako inštitúcie mnohých nových nezávislých krajín čelila v 90. rokoch strašným finančným problémom, ktoré viedli k predĺženému obdobiu hyperinflácie.

Dňa

20. marca 1991 Najvyššia rada (parlament) Ukrajiny prijala rezolúciu „O bankách a bankovej činnosti“, ktorá sa stala zákonom 1. mája. Rezolúcia deklarovala vlastníctvo Ukrajinskej SSR Ukrajinskej republikánskej banky Štátnej banky ZSSR (neskôr Národná banka Ukrajiny), Ukrajinská republikánska banka Štátnej obchodnej priemyselno-stavebnej banky ZSSR „Ukrprombudbank“, Ukrajinská republiková banka sporiteľne ZSSR a Ukrajinská republikánska banka zahraničnej ekonomickej banky ZSSR.

Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko bol guvernérom Národnej banky Ukrajiny od januára 1993 do decembra 1999, kým sa stal predsedom vlády. Neskôr sa Serhii Arbuzov stal v roku 2014 krátkodobo predsedom vlády Ukrajiny po tom, čo bol guvernérom Národnej banky.

Koncom februára / začiatkom marca 2022, po vyhlásení stanného práva 24. februára 2022, Ukrajinská národná banka urobila mimoriadny krok a vytvorila a podporila dva samostatné účty na prijímanie darov (domácich a medzinárodných) v reakcii na ruskú inváziu. Ukrajiny: jeden účet je určený na podporu ukrajinskej armády a druhý účet je určený na podporu obyvateľstva humanitárnou pomocou. Dňa 5. marca 2022 NBÚ oznámila, že získala „viac ako 10 miliárd UAH“ (približne 350 miliónov USD) na vojenskú a humanitárnu pomoc.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.