ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Michail Ivanovič Tugan-Baranovskij

KYJEV – Narodil sa 8. januára 1865 v Charkovskej provincii; zomrel 21. januára 1919 neďaleko Odesy. ruský ekonóm a historik; predstaviteľ legálneho marxizmu. Počas revolúcie v rokoch 1905–1907 sa pripojil k ústavným demokratom. Minister financií kontrarevolučnej centrálnej rady od konca roku 1917 do januára 1918.

Tugan-Baranovskii vyštudoval Charkovskú univerzitu v roku 1888. V rokoch 1895 až 1899 bol súkromným docentom spojeným s katedrou politickej ekonómie na Univerzite v St. Petersburgu. V roku 1913 sa stal profesorom na Polytechnickom inštitúte v Petrohrade. Turgan-Baranovskii získal magisterský titul z politickej ekonómie za prácu Priemyselné krízy v modernom Anglicku: Ich príčiny a vplyv na život ľudí (1894). Za primárnu príčinu kríz nepovažoval rozpor medzi spoločenskou povahou výroby a súkromnou kapitalistickou formou privlastňovania, ale osobitnú povahu pohybu pôžičkového kapitálu a obmedzenosť bankových zdrojov. Štúdia Tugana-Baranovského o dejinách ruského priemyslu vyústila do knihy Ruská továreň, minulosť a súčasnosť (1. diel, 1898). Faktický materiál obsiahnutý v tejto štúdii, ako aj niektoré jej dedukcie a postrehy sú významné aj dnes.

V 90. rokoch 19. storočia Tugan-Baranovskii študoval diela K. Marxa, ale zaujal pozíciu právneho marxizmu; diskutoval o liberálnom s politickým hnutím Narodnik, ktorí boli populisti,  a tvrdil, že kapitalizmus v Rusku je pokrokový a historicky určený. Počnúc rokom 1900 otvorene obhajoval kapitalizmus a podrobil základné princípy marxizmu revizionistickej kritike. Tugan-Baranovskii publikoval Teoretické základy marxizmu (1905), ktoré vyhlásili Marxovu teóriu za „čiastočne správnu“ a Základy politickej ekonómie (1909). V. I. Lenin zaradil Tugana-Baranovského medzi buržoáznych demokratov, „pre ktorých rozchod s Narodničestvom znamenal prechod od maloburžoázneho (alebo roľníckeho) socializmu k buržoáznemu liberalizmu, a nie k proletárskemu socializmu, ako to bolo u nás“ (Lenin, Poln. sobr. soch., 5. vydanie, zväzok 16, s. 96). Tugan-Baranovskii sa zúčastnil družstevného hnutia, o ktorom napísal množstvo prác, z ktorých najvýznamnejšie sú Sociálne základy spolupráce (1916).