ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Brent

Brent je typ ropy.

Používa ako referenčný typ pre oceňovanie ropy zo Severného mora, Afriky, Ruska, Strednej Ázie a Perzského zálivu pre európsky trh, teda asi dvoch tretín svetových dodávok ropy, približne od 80. rokov 20. storočia.

Ide o zmes, anglicky blend, rôznych druhov ropy ťažených prevažne v oblasti Severného mora. Sú to hlavne Brent crude, Brent sweet, Oseberg alebo Forties.

Ropa typu Brent je ľahká ropa (API 38,3°), aj keď v porovnaní s konkurenčným typom West Texas Intermediate až tak ľahká nie je. Obsahuje zhruba 0,37 % síry. Na druhú stranu je ľahšia a obsahuje menej síry ako Dubai crude.

Je ideálna pre výrobu benzínu a stredných destilátov. Spracováva sa v rafinériách severozápadnej Európy, USA a v krajinách okolo Stredozemného mora. Ropa je na burze označená skratkou „SC“. Pôvodne bolo možné s týmto typom obchodovať iba na Medzinárodnej ropnej burze v Londýne, ale v roku 2005 bolo zavedené elektronické obchodovanie na Medzinárodnej burze známej pod skratkou ICE. Veľkosť jedného kontraktu na ropu Brent je 1000 barelov a obchoduje sa v amerických dolároch.

Barel ropy, alebo inej obdobnej látky, sa značí bbl, 1 bbl = 158,987294928 l = 42 US galónov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.