Ruská federácia: cena zemného plynu vysoká

 

BRUSEL – Európa možno bude musieť prideľovať spotrebu energie na niekoľko rokov, keďže kríza, ktorej čelí región, bude trvať dlhšie ako jednu zimu. Tvrdí to šéf britsko-holandskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Shell Ben van Beurden.Znížené dodávky z Ruska viedli minulý týždeň k skoku cien plynu v Európe na ďalší rekord, ktorý ohrozuje hlbokú recesiu v ekonomike eurozóny, píše Financial Times.Energetická kríza bude podľa šéfa Shell skúškou súdržnosti medzi európskymi krajinami, ktoré sa snažia nájsť riešenia, ktoré by udržali priemysel nad vodou aj pri nedostatku plynu.

Je nepravdepodobné, že by sa problémy s dodávkami energie obmedzili „iba na jednu zimu“, povedal Ben van Beurden.

„Pravdepodobne bude niekoľko zím, počas ktorých budeme musieť veľmi, veľmi rýchlo nájsť príležitosti, napríklad prostredníctvom úspor efektívnosti, prideľovania energie a vytvárania alternatív,“ povedal. mali by sme ísť bokom.”

Oznámenie urobil Ben van Beurden v Nórsku v pondelok na ceremónii pri podpise zmluvy medzi Shell, TotalEnergies, Equinor a Yara o spolupráci pri zachytávaní a ukladaní CO2.

Šéf TotalEnergies Patrick Pouyanne zasa povedal, že vlády európskych krajín by mali „začať myslieť, nebrať ruský plyn do úvahy“.

„Na planéte je dostatok energetických zdrojov aj bez nej,“ povedal šéf TotalEnergies.