Elektrina vo Francúzsku prvýkrát presiahla 1000 eur

PARÍŽ – Cena elektriny vo Francúzsku a Nemecku dosiahla nové rekordy

Cena elektriny vo Francúzsku za dodávku na budúci rok vyletela nad 1 000 eur, čo je približne1 000 USD, čo je najnovší rekord v pretekoch, pri ktorých sa ceny elektriny za posledný rok zvýšili viac ako 10-krát.

Futures, alebo termínované kontrakty,  takmer denne dosahujú rekordy, keďže Rusko obmedzuje dodávky zemného plynu pred kľúčovou zimnou vykurovacou sezónou. Bezprecedentné zvyšovanie cien energií podporuje infláciu a ohrozuje financie domácností a podnikov v celej Európe.

Európske vlády začali podnikať drastické kroky na obmedzenie spotreby energie, ako je zákaz vonkajšieho osvetlenia budov v Nemecku a zníženie teploty vykurovania v interiéri. V Spojenom kráľovstve sa účty za elektrinu v októbri prudko zvýšia po tom, čo energetický regulátor zvýšil tarifný strop. Rast cien by mohol prinútiť mnohých obyvateľov krajiny znížiť spotrebu energie, keďže si to túto zimu nebudú môcť dovoliť.

Francúzsky kontrakt na dodávku za rok vzrástol v piatok na European Energy Exchange AG o 13 % na 1022 eur za MWh. Nemecký ekvivalent tiež vzrástol na rekordných 840 eur za MWh, tento týždeň o 50 %. Škandinávska dodávka elektriny v budúcom roku vyskočila o 11 % na rekordných 277 eur za MWh.

Ceny vzrástli aj po tom, čo energetická spoločnosť Electricite de France SA oznámila, že niekoľko jej jadrových elektrární obnoví prevádzku neskôr, ako sa očakávalo. Tieto jednotky budú túto zimu kľúčovým zdrojom energie, zatiaľ čo zemný plyn bude stále nedostatok.