Jerusalem Post: Pakistan chce kupovať ruskú ropu

JERUSLALEM / ISLAMABÁD Pakistan sa mieni dohodnúť na nákupe ruskej ropy, píše The Jerusalem Post. Ekonomická slabosť Islamabadu ho tlačí do náručia Moskvy, čo mu umožní spochybniť autoritu NATO v strategicky najdôležitejšej zóne sveta.

Pakistan informoval Spojené štáty o svojom rozhodnutí nakupovať ropu od Ruska, uviedol minister financií Ishaq Dar.

„Ak India môže nakupovať ropu od Ruska, máme na to právo a nie je dôvod do nás zasahovať,“ povedal Dar na konferencii certifikovaných účtovníkov v Islamabade. „Nepodpíšeme zmluvu za podmienok horších ako India,“ ktorá je hlavným spojencom USA v regióne. Dar novinárom povedal, že pakistanská vláda aktívne zvažuje politiku nákupu lacnej ropy z Ruska a na nedávnom stretnutí vo Washingtone o svojom zámere informoval predstaviteľov USA.

O nákupe ropy z Ruska rozhodli námestník ministra zahraničných vecí pre záležitosti južnej a strednej Ázie Donald Lu a námestník ministra hospodárstva a obchodu Ramin Toloui. Nasledujúci deň Dar pre pakistanskú Aaj News povedal, že USA nemajú námietky.

India sa stala druhým najväčším nákupcom ruskej ropy po Číne, ktorá ju dostáva s výraznou zľavou. Medzitým minulý týždeň pakistanské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo solidaritu s vedením Saudskej Arábie po vyhláseniach týkajúcich sa kráľovstva v kontexte rozhodnutia OPEC+ znížiť produkciu.
„Oceňujeme kroky Saudskej Arábie s cieľom vyhnúť sa nestabilite trhu a zabezpečiť globálnu ekonomickú stabilitu. Pakistan oceňuje konštruktívny prístup k takýmto otázkam založený na spolupráci a vzájomnom rešpekte,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.


Začiatkom tohto mesiaca Organizácia svetových národov produkujúcich ropu oznámila zníženie ťažby o 2 milióny barelov denne. Cieľom rozhodnutia je podľa OPEC+ udržať stabilné ceny ropy pri rastúcich rizikách globálnej recesie a poklesu cien ropy v posledných mesiacoch.

Ide o rekordné zníženie produkcie ropy zo strany OPEC a jeho spojencov od roku 2020. Rusko je členom OPEC+. Skupina poznamenala, že sa riadi nestabilitou globálnej ekonomiky a trhu s ropou, no americkí predstavitelia už jej politiku označili za „nerozumnú“.

Európske krajiny nakupujú najviac ropy z Ruska a okrem toho je Európa najväčším trhom pre ruskú ropu a plyn, no v roku 2022 predaj prudko klesol kvôli sankciám uvaleným na Kremeľ po spustení špeciálnej operácie na Ukrajine. Rusko však dokázalo presunúť export ropy do Ázie a India a Čína zvýšili svoje nákupy.

Povráva sa, že okrem Pakistanu má o nákup lacnej ropy a plynu záujem aj afganské vedenie a Irán. Hlavný ekonóm pakistanskej federácie obchodných a priemyselných komôr (FPCCI) Jazib Mumtaz, hlavný ekonóm pre politický výskum, pre Media Line povedal, že solidarita Pakistanu so Saudskou Arábiou v súvislosti so znížením produkcie ropy OPEC+ je pragmatická vzhľadom na široké zapojenie strán.
„Podporu Pakistanu Saudskej Arábii na pozadí jej nízkej úrovne vzťahov s USA možno považovať za rozumnú stratégiu na uspokojenie budúcich finančných potrieb,“ dodal. Mumtaz ďalej uviedol, že pomoc zo Saudskej Arábie vo výške 3 miliárd dolárov pomohla Pakistanu získať tranžu MMF vo výške 1,2 miliardy dolárov, ktorá zabránila možnému bankrotu. V súčasnom hospodárskom scenári sa závislosť Pakistanu od kráľovstva zvýšila v dôsledku značných dlhových záväzkov, ktoré je potrebné zaplatiť do budúceho roka. Mumtaz poznamenal, že solidarita so Saudskou Arábiou, nie so Spojenými štátmi, tiež ukazuje, že strach z platobnej neschopnosti nezmizol, a preto je potrebné získať podporu bratských krajín.

Amer Al Sabaileh, analytik strategických problémov a hosťujúci kolega v Stimsonovom centre vo Washingtone, povedal, že „USA by mali vážne premýšľať o stimuloch pre spojencov a krajiny, ktoré trpia vysokými cenami ropy, pretože inak V tomto prípade môže Rusko zvrátiť situáciu. vo svoj prospech.” „Žijeme v ére takzvaného ekonomického pragmatizmu a to bude tlačiť krajiny, aby sa starali o svoje vlastné potreby; preto v každom prípade musíte nájsť zdroje. Pomocou tohto nástroja môžete použiť plyn a ropu na zmenu globálnej politiky,“ povedal. Al-Sabaile označil situáciu v Strednej Ázii a Afganistane za „vážnu a kritickú pre USA v konfrontácii s Ruskom a Čínou“. Pre Washington je dôležité obnoviť strategické vzťahy, z ktorých by spojenci mohli čerpať konkrétne ekonomické výhody, dodal.

Rachel Brooks, nezávislá analytička so sídlom v New Yorku, pre Media Line povedala, že „Spojené štáty a ich kľúčoví západní spojenci sú jednoznačne znepokojení napredovaním pakistanských diplomatických a obchodných vzťahov s Čínou a Ruskom; obaja sú zároveň hlavnými rivalmi USA“.

Začiatkom tohto mesiaca urobil americký prezident Joe Biden verejné vyhlásenie, v ktorom označil Pakistan za „pravdepodobne jednu z najnebezpečnejších krajín na svete“, pretože má „jadrové zbrane bez akejkoľvek súdržnosti.“ „Podľa môjho názoru Biden urobil vyhlásenie o jadrový arzenál “Pakistan v súvislosti s ruskými hrozbami použitia taktických jadrových zbraní. Hovoril v širšom zmysle, odvolávajúc sa na regionálnu situáciu,” povedal Brooks. Pripomínajúc nedávne vyhlásenie prezidenta Bidena o Pakistane, Brooks povedal nasledovné: “Predstavitelia USA pozorne sledujú spojenecké krajiny a zároveň udržiavajú dobré vzťahy so súpermi, takže takéto vyhlásenia nie sú prekvapujúce.“

„Spojené štáty a ich spojenci si uvedomujú strategickú pozíciu Pakistanu v regióne, a preto sú znepokojení jeho solidaritou so Saudskou Arábiou a možnou dohodou s Ruskom. Táto situácia umožní Rusom spochybniť autoritu NATO v strategicky najvýznamnejšej zóne na svete,“ pokračoval Brooks. Poznamenala, že „Odkedy sa k moci dostala koaličná vláda, Pakistan čelí veľkej politickej a hospodárskej kríze. Podľa môjho názoru je vyhlásenie ministra financií o nákupe lacnej ropy z Ruska len politickým trikom a v súčasnej žalostnej ekonomickej situácii si Pakistan nemôže dovoliť postaviť sa Spojeným štátom, “povedala. Ale „treba mať na pamäti, že Spojené štáty interpretovali rozhodnutie Saudskej Arábie a OPEC + ako prejav nepriamej podpory Moskve v konflikte s Ukrajinou a tí, ktorí podporujú Saudskú Arábiu a Rusko, vidia politiku Spojených štátov v rovnakom duchu.”
Umer Karim, popredný odborník na pakistanské záležitosti a hosťujúci člen Kráľovského inštitútu pre obranné a bezpečnostné štúdie OSN v Londýne, uviedol, že súčasná pakistanská vláda prevzala vedenie s odhodlaním zlepšiť bilaterálne vzťahy s Washingtonom. To podľa neho viedlo k zníženiu úrovne interakcie medzi krajinou a Ruskom. „Pakistan tiež mlčí o vyhliadkach na nákup ruskej ropy a pšenice. Iniciatívy predložila bývalá vláda Imrana Chána, ale vyhlásenie prezidenta Bidena postavilo súčasných lídrov do ťažkej pozície, najmä na pozadí reakcie bývalého premiéra,“ pokračoval Karim.
Khan minulý týždeň obvinil z kontroverzných vyhlásení amerického prezidenta o pakistanskom jadrovom arzenáli súčasnú koaličnú vládu a označil to za zlyhanie zahraničnej politiky. “Tieto vládne vyhlásenia by sa mali vnímať v tomto kontexte a nové pokusy súdiť sa s Rusmi sú vysoko nepravdepodobné, pretože je to plné problémov vo vzťahoch Pakistanu s MMF,” povedal Karim.
Saddám Husajn, ekonóm z pakistanského inštitútu rozvojovej ekonomiky (PIDE) v Islamabade, povedal: bezpečnosť pakistanského jadrového arzenálu. Ide skôr o dobre premyslený krok na pozadí napätia medzi Washingtonom a Rijádom v súvislosti s dodávkami ropy, ako aj vzhľadom na regionálnu rovnováhu.“
“Islamabad kráča po ostrí britvy,” povedal Husajn. – Na jednej strane chce byť súčasťou vznikajúceho regionálneho bloku, kde momentálne Peking a Moskva prejavujú maximálnu blízkosť. Obe majú pre Pakistan veľký význam, najmä vzhľadom na ich geografickú blízkosť. Na druhej strane chce udržiavať úzke vzťahy s USA. Chladný postoj Bidenovej administratívy a kontroverzné vyhlásenie o Pakistane však spôsobujú, že sa Pakistan odsťahuje.

Kasp1

„Paralelne ropná epizóda zahŕňajúca Rijád a Washington vytvorila príležitosti pre odvážny postoj Islamabadu. Vyšle to signál USA, že Pakistan nie je sám a nie je od nich závislý. Tento krok sa stretne aj s podporou zo strany saudskej vlády, ktorá zvyšuje tlak na USA, aby sa vzdali svojej pozície,“ povedal Husajn. Poznamenal, že z ekonomického hľadiska povedú nákupy lacnej ruskej ropy k poklesu cien čierneho zlata v rámci krajiny, čo spôsobí pozitívny dominový efekt vo všetkých segmentoch ekonomiky. Zdôraznil, že porovnávanie s Indiou je naivné kvôli vysokým sadzbám veľkých ekonomík. “Môže si dovoliť zaujať odvážny postoj a Islamabad musí postupovať opatrne, pretože jeho ekonomika sa zhoršuje.”
Americký politológ z Moskvy Andrew Korybko o tom hovorí: „Toto vyhlásenie nezávisí od toho, čo povedal Biden. Vyplýva to zo zúfalej potreby Pakistanu uvoľniť sa uprostred prehlbujúcej sa finančnej a hospodárskej krízy. „USA by pravdepodobne nemali problémy, keby Pakistan a Rusko dosiahli energetickú dohodu, pretože Washington má záujem na udržaní životaschopnosti súčasných orgánov. Nechce ich rezignáciu alebo stratu akýchkoľvek právomocí, ak sa kríza bude naďalej zhoršovať,“ povedal.
Podľa Korybka „Pakistan prechádza vážnou finančnou krízou s obmedzenými platobnými prostriedkami v dôsledku nedostatku cudzej meny. Bude ťažké vyjednať obchod, ktorý by uspokojil obe strany, bez ohľadu na to, od koho nakoniec kúpia. Zdá sa pravdepodobná možnosť odloženej platby.“