Ako sú na tom seniori s finančnou gramotnosťou

BRATISLAVA –  Mesiac úcty starším je príležitosťou ukázať, že vyšší vek nemusí znamenať len odkladanie si úspor do „pančuchy“.

Aj seniori majú možnosti investovania, ale… Mesiac úcty k starším je vždy príležitosťou venovať sa aj finančnej gramotnosti seniorov. Dôchodcovia sú pritom už roky príkladom sporovlivosti, zároveň z roka na rok patria čoraz viac k najzraniteľnejšej skupine a ľahkej koristi podvodníkov. Vysoká inflácia, kedy prichádzajú o svoje úspory, ktoré majú v bankách, prípadne doma „v pančuche“, ich pritom vystavuje ešte väčším rizikám.

Ako sa však zhodujú odborníci, aj napriek svojmu veku majú seniori stále príležitosť  zhodnocovať úspory, má to však svoje pravidlá. „Sporenie pre dôchodcov je síce veľmi špecifická kategória, no existuje množstvo investičných príležitostí, ktoré sa dajú využiť,“ hovorí Marek Sokol, odborný garant pre kapitálový trh spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Tá patrí k najväčším maklérskym spoločnostiam pôsobiacim na slovenskom trhu.

Individuálne nastavenie

Ako vysvetľuje odborník, investičných príležitostí sa netreba báť ani vo vyššom veku. Ide napríklad o dlhodobé sporenie na kúpu nehnuteľnosti, či auta, alebo na vzdelanie pre vnúčatá, ako aj krátkodobé sporenie s cieľom ochrany voči inflačnému znehodnoteniu a podobne. „Každú jednu investíciu nastavujeme individuálne, a to podľa povahy klienta, podľa požiadaviek, cieľov, ako aj podľa doby investície. Práve investičné obdobie v tomto prípade zohráva nesmierne dôležitú úlohu, aby sa nestalo, že povedzme na 2-ročné investičné obdobie by sme nastavili príliš agresívnu stratégiu, a tým vystavili klienta vysokému riziku,“ konštatuje Marek Sokol. Aj z tohto dôvodu je dôležité poznať všetky skutočnosti, aby odborníci dokázali správne nastaviť sporenie, a to aj v pokročilejšom veku.

Reálne zhodnotenie

Pre ilustráciu vychádzajme napríklad zo situácie, že by sa rozhodol svoje voľné peňažné prostriedky v hodnote povedzme 15 000 eur investovať 65-ročný senior. „Pokojne môžeme vychádzať
z predpokladu, že nastavíme vyvážené portfólio, ktoré zaraďujeme medzi menej rizikové, a ktoré je zároveň zostavené z indexových podielových fondov. Cieľom investície je zabezpečenie dvoch vnúčat k ich 18-tim narodeninám. Na konci investičného obdobia, teda v 83. rokoch, by mohol vnúčatám rozdeliť celkovo sumu vo výške približne 50 000 eur,“ vypočítava Marek Sokol.
Na druhej strane si môžeme predstaviť aj takú situáciu, pri ktorej by cieľom dôchodcu bola napríklad kúpa nového auta k 70. narodeninám. „Vzhľadom na ešte kratšie investičné obdobie zvolíme opäť o niečo menej rizikovú investíciu, na konci ktorej by dosiahol majetok vo výške približne 20 000 eur.

Pokiaľ by však dôchodca potreboval iba odložiť svoje finančné prostriedky, aby zabránil ich znehodnoteniu v dôsledku vysokej inflácie, a to bez stanovenia investičného obdobia, či cieľa, tak
v takomto prípade odporúčam investíciu do konzervatívneho portfólia, ktoré dosahuje síce nižšie výnosy, avšak je zabezpečená dostatočná stabilita, a tým aj minimalizácia rizika,“ podotýka odborník
UNIVERSAL maklérsky dom. Ako aj z príkladov vidieť, aj v seniorskom veku je stále možné zhodnocovať svoje úspory. Samozrejme, ak senior nie je zbehlý vo výbere jednotlivých finančných produktov, je lepšie sa obrátiť na finančného odborníka, ktorý dokáže objektívne posúdiť jeho finančnú situáciu a vybrať produkt skutočne na mieru požiadavkám a možnostiam.