Joseph Biden je novým prezidentom USA

WASHINGTON – Joseph Biden sa stal prednesením prísahy štyridsiatym šiestym prezidentom Spojených štátov amerických. 

Joseph Robinette Biden mladší je americký demokratický politik, od 20. januára 2021 46. prezident Spojených štátov. Počas funkčného obdobia Baracka Obamu v rokoch 2009 – 2017 pôsobil ako 47. viceprezident Spojených štátov a predtým ako senátor Spojených štátov za štát Delaware v rokoch 1973 – 2009.

Vyrastal v Scrantone (štát Pensylvánia) a v New Castle County (štát Delaware). Študoval na University of Delaware a v roku 1968 získal právnický titul na Syracuse University. V roku 1970 ho zvolili za primátora New Castle County. Následne sa stal šiestym najmladším senátorom v amerických dejinách. V roku 1972 ho ako ako 29-ročného zvolili do Senátu Spojených štátov za štát Delaware. Bol dlhoročným členom výboru Senátu pre zahraničné vzťahy a jeho predsedom. V roku 1991 sa postavil proti vojne v Perzskom zálive. Podporil však rozšírenie aliancie NATO do východnej Európy a jej intervenciu v juhoslovanských vojnách v 90. rokoch. Súhlasil s rezolúciou povoľujúcou vojnu v Iraku v roku 2002, ale postavil sa proti zvýšenie počtu vojakov v roku 2007.

Predsedal tiež justičnému výboru Senátu v rokoch 1987 až 1995, ktorý sa zaoberal drogovou politikou, prevenciou kriminality a otázkami občianskych slobôd. Usiloval sa o prijatie zákona o kontrole a násilnom trestnom čine a zákone o násilí páchanom na ženách a dohliadal na šesť potvrdzovacích pojednávaní Najvyššieho súdu Spojených štátov vrátane sporných pojednávaní týkajúcich sa Roberta Borka a Clarenca Thomasa. O prezidentskú nomináciu sa neúspešne uchádzal v roku 1988 a 2008.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.