Navaľnyj zvrejnil video o paláci, Peskov o ňom povedal, že je chyták pre hlupákov a podvodník

MOSKVA – Nadácia boja proti korupcii, ktorú založil Alexej Navaľnyj, zverejnila video o paláci. Tvrdí, že patrí Vladimírovi Putinovi. Jeho hovorca Dmitrij Peskov povedal, že palác mu nepatrí.

Hovorca ruského prezidenta vyhlásil, že Alexej Navaľnyj je chyták pre hlupákov (rusky locho-tron) a podvodník. Palác na videu podľa hovorcu nepatrí Vladimírovi Putinovi. Rusky slovo loch znamená hlupák. Prípona tron je slovensky trón.

Alexej Navaľnyj nikdy nevysvetlil odkiaľ berie informácie pre svoje materiály. V Rusku existujú tri skupiny opozície, typovo podobné tým z čias cára Mikuláša II. Prvá sú liberáli, ktorí chcú aby v Ruskej federácii bola situácia ako vo vyspelých kapitalistických krajinách. V cárskych časoch ich volali “západniari”. Druhá skupina opozície v súčasnosti sú nacionalisti, ktorí presadzujú zvláštnu cestu Ruska vo vývoji spoločnosti. Za cára to boli slovanofilovia. Tretia skupina sú socialisti. Slovanofili a socialisti nemajú radi liberálov a označujú ich novotvarom “liberast”. Čo je spojenie slov liberál a pederast. Európsku úniu označujú slovom Gayropa.

V časoch Sovietskeho zväzu o tom v Československu o mimoriadnom postavení Ruska, vtedy Sovietskeho zväzu existovali vtipy nasledovných typov. Sovietsky slon, najlepší slon na svete. Sovietsky trpaslík najväčší trpaslík na svete.

Poďme k súčasnej situácii. V Moskve v štruktúre moci existuje niekoľko skupín. Vzájomne sa ohovárajú. Jedna na druhú, či na tretiu dodáva kompromitujúce materiály. V Rusku je pre tieto slová novotvar kompromat. Ďalším pojmom je propagando-frcguma. V rušťine to znie propa-gandon. Slovo gandon sa do slovenčiny prekladá ako frcguma a znamená iné označenie mužského pohlavného údu. Posledným slovom je spláchnutie, teda spláchnutie na záchode. V ruštine znie sliv. Keď Alexej Navaľnyj začínal, platila ho skupina Alpha Group.

Malé odbočenie o spláchnutiach Alexeja Navaľného. Jeho nadácia splachuje videá o vybraných verejných činiteľoch. Nikdy napríklad nezverejnil videá o firme Gunvor, ktorá obchoduje s polovicou ruskej ropy. Alebo o firmách bratov Rottenbergovcov, ktorí spolu s prezidentom chodili na džudo. O Gazprome ani nehovoriac.

Alexej Navaľnyj bol v Nemecku. Liečil sa. Existuje päť verzií jeho otravy. Podľa jednej mal dostať jed večer pred odletom v “bloody mary”, čo je vodka s paradajkovou šťavou. Druhá tvrdí, že ho vypil ráno v čaji pred odletom. Tretia zase vraví, že mu ho vstrekli do fľašky minerálky alebo vliali do pohára na vodu v hoteli. Poslednou verziou je to, že mu to naniesli na trenírky modrej farby. Jedna firma z Petrohradu začala vyrábať trenírky modrej farby. Vpredu majú nadpis “Trenírky Navaľného”.