Oxford Exonomics: najviac v USA zbohatli tí bohatí

LONDÝN – Štúdia spoločnosti Oxford Economics zistila, že rastúce akciové trhy a klesajúce výdavky viedli v roku 2020 k nárastu úspor.

Američania si odložili zhruba 3,7 bilióna dolárov, pričom 70 percent z nich si dalo bokom dvadsať najbohatších Američanov. Domácnosti s nižšími príjmami zároveň ušetrili menej, ako sa očakávalo, na základe ich predpandemického spotrebiteľského správania.

Je normálne, že bohatí koncentrujú väčšinu svojich úspor, ale ako poznamenali ekonómky Nancy Vanden Houten a Gregory Daco, miera nerovnosti bola prekvapením. Podľa Vandena Houtena budú vyhliadky na spotrebiteľské výdavky do značnej miery závisieť od domácností s vysokými príjmami, pretože počas pandémie šetrili viac ako ostatné.

Úroveň výdavkov by mohla zostať vysoká v nasledujúcich mesiacoch alebo dokonca rokoch, kým domácnosti neutratia svoje úspory. Štúdia zistila, že v priebehu nasledujúceho roka a pol sa minie asi 360 miliárd dolárov. Za drvivou väčšinou výdavkov ale budú zase stáť bohatí – asi 250 miliárd dolárov.

Očakáva sa, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude o luxusné reštaurácie, strediská, obchody s módou a ďalšie odvetvia služieb využívané bohatými ľuďmi vyšší dopyt než o bežné služby.