Európa: elektrina dražie kvôli zelenej energetike

BRUSEL – Európa čelí energetickému šoku kvôli prudkému nárastu cien plynu a elektriny, píše Bloomberg.

Ceny plynu a elektriny v celom regióne prudko vzrástli a v niektorých krajinách dosiahli rekordné úrovne. Napríklad v Nemecku tento rok stúpli veľkoobchodné ceny elektriny o viac ako 60 percent. Podniky nemôžu platiť také účty a sú nútené zvyšovať ceny tovarov a služieb. Niektoré podniky sú tesne pred zatvorením.

Svoju úlohu zohrávajú aj plány na dekarbonizáciu hospodárstva, pretože energetické spoločnosti platia veľa peňazí za povolenia, ktoré potrebujú na výrobu energie z fosílnych palív. Situáciu ovplyvňuje aj nedostatok plynu. Rusko dodáva menej, zatiaľ čo Ázia nakupuje väčšinu LNG, čo sťažuje doplnenie vyčerpaných skladovacích zariadení po krutej zime.

Vlády sa obávajú odporu, pretože vyššie účty za energie prispievajú k negatívnemu vývoju energetickej transformácie. Inflácia v Európe sa navyše zvyšuje, keď sa ekonomika zotavuje a rastú ceny komodít. Náklady na spotrebiteľov v eurozóne sa v júli zvýšili o 2,2 percenta, čo je najvyššie od októbra 2018.

Medzitým veľkoobchodné náklady na elektrickú energiu pre priemyselné podniky v Rusku od začiatku roka prekročili ukazovatele roku 2019. Ceny sa priblížili k päťročnému rekordu.