Brazília: sankcie na hnojivá ohrozujú potravinovú bezpečnosť, zvyšujú globálne riziko inflácie

BRASIL – Hnojivá by mali byť vylúčené zo zoznamu sankcionovaných tovarov Ruskej federácie, pretože takýto zákaz ohrozuje potravinovú bezpečnosť, najmä v zraniteľných krajinách, povedala brazílska ministerka poľnohospodárstva úani Teresa Cristina da Costa Diaz počas videokonferencie so zástupcami OSN a amerických štátov.

“Potláčanie obchodu s týmito zdrojmi ovplyvňuje poľnohospodársku produktivitu, znižuje dostupnosť potravín, zvyšuje infláciu tovaru a ohrozuje potravinovú bezpečnosť, najmä v najzraniteľnejších krajinách,” uviedla ministerka pani Teresa Cristina da Costa Diaz

Podľa pani ministerky by túžba vyriešiť problém na Ukrajine sankciami nemala vytvárať nové a zhoršovať staré globálne problémy – viac ako 800 miliónov ľudí už trpí hladom, ktorý sa teraz môže zhoršiť.

Počas stretnutia návrh na odstránenie hnojív zo sankcií podporili ministri viacerých krajín, informovali noviny Valor Economico.

Potravinová bezpečnosť je základným ľudským právom a zabezpečí sa vtedy, keď budú mať všetci ľudia neustále fyzický a hospodársky prístup k primeranej, zdravotne neškodnej a výživnej strave, aby sa tak uspokojili ich výživové potreby a potravinové preferencie v prospech aktívneho a zdravého života.

Tri piliere potravinovej bezpečnosti sú:

  • Dostupnosť potravín – úroveň a stabilita potravinovej produkcie, uskladnenia, distribúcie a spracovania
  • Prístup k potravinám – výška príjmov a správne fungovanie potravinového trhu
  • Využitie potravín – výživová kvalita potravín ako aj bezpečnosťou potravín

Rusko začalo vojenskú operáciu na Ukrajine 24. februára 2022.

Západné krajiny zaviedli nové protiruské sankcie, ďalšie od roku 2014. Ako už uviedol tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie pán Dmitrij Peskov, sankcie Západu sú veľmi vážne, Rusko sa na nich vopred pripravilo.