ABECEDA EKONÓMIE A EKONOMIKY – daň z nadmerného zisku
BRATISLAVA – Daň z nadmerného zisku je špeciálna daň, ktorá sa vymeriava z príjmu fyzických osôb alebo právnických osôb nad rámec stanovenej výšky návratnosti investovaného kapitálu , zvyčajne nad rámec toho, čo sa považuje za bežný príjem.
Daň z nadmerného zisku sa môže zaviesť so zámerom znížiť nerovnosť príjmov, prerozdeliť neočakávané zisky, ktoré môžu vyplynúť zo zvláštnych okolností alebo vládnej politiky, alebo vytvoriť núdzové príjmy pre vládu v čase krízy. Dane z nadmerného zisku môžu byť dočasnými opatreniami alebo trvalým prvkom daňového systému.
Daň z nadmerného zisku je dodatočná daň vyberaná z obchodného zisku alebo príjmu nad stanovenú mieru zisku. Všetky spoločnosti alebo samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré zarábajú nad stanovenú úroveň, musia z tohto príjmu zaplatiť dodatočnú daň. Daň z nadmerného zisku sa vymeriava popri už zavedenej dani z príjmu fyzických osôb alebo právnických osôb. V skutočnosti daň z nadmerného zisku predstavuje zvýšenie marginálnych daňových sadzieb zo ziskov vo vyšších daňových pásmach.
Z tohto dôvodu predstavuje daň z nadmerného zisku zvýšenie progresivity daňového systému tým, že zdaňuje jednotlivcov a podniky s vyššími príjmami ešte vyššou sadzbou, ako je bežné. Niektorí ekonómovia a politici, ktorí kritizujú nerovnosť príjmov v spoločnosti, obhajujú dane z nadmerných ziskov ako spôsob, ako znížiť alebo spomaliť rozdiely v bohatstve. Je pochopiteľné, že dane z nadmerných ziskov nie sú obľúbené u mysliteľov slobodného podnikania, ktorí majú pocit, že odrádzajú od produktivity tým, že znižujú motív zisku pre podniky.
Dane z nadmerného zisku za extrémnych okolností
Dane z nadmerného zisku možno uložiť aj na priame prerozdelenie neočakávaných ziskov, ktoré sú výsledkom náhodných, extrémnych udalostí. Ak sú napríklad stavebné dodávateľské spoločnosti schopné dosiahnuť vyššie než bežné zisky účtovaním vyšších cien v dôsledku hurikánu, vláda môže zvážiť zavedenie dane z nadmerného zisku na ne na základe toho, že ich vyššie zisky sú spôsobené náhodným výskytom hurikánu, a nie dobrému obchodnému zmyslu alebo manažérskym postupom. Daň by sa mohla vzťahovať na akékoľvek zvýšenie miery zisku, ktorú tieto podniky dostávajú v porovnaní s normálnym časom.
Alternatívne môže byť uložená daň z nadmerného zisku, ak sú neočakávané zisky spôsobené zámernou vládnou politikou. Napríklad, ak vypukne vojna a vláda náhle zvýši dopyt po munícii, potom by sa daň z nadmerného zisku mohla uložiť aj výrobcom munície a dodávateľom súvisiacich surovín, ako je meď alebo olovo, aby sa kompenzovala zvýšená miera zisku. podniky sa budú tešiť v dôsledku zvýšeného vládneho dopytu. V tomto prípade môže byť samotná daň uvalená na rozdiel medzi sumou zisku, ktorý spoločnosť vo všeobecnosti zarobí v čase mieru a ziskom získaným počas vojny.
História daní z nadmerného zisku
Kongres USA uzákonil prvú americkú daň z nadmerného zisku v roku 1917 so sadzbami od 20 do 60 percent zo ziskov všetkých podnikov, ktoré presahujú mierové príjmy. V roku 1918 zákon obmedzil daň na korporácie a zvýšil sadzby. V roku 1921 bola daň z nadmerného zisku zrušená napriek silným pokusom o jej trvalú platnosť. V rokoch 1933 a 1935 Kongres uzákonil dve mierne dane z nadmerného zisku ako dodatky k dani z akcií .
Počas druhej svetovej vojny schválil Kongres v rokoch 1940 až 1943 štyri štatúty o nadmerných ziskoch so sadzbami v rozmedzí od 25 do 50 percent. Počas kórejskej vojny Kongres tiež zaviedol daň z nadmerného zisku s účinnosťou od júla 1950 do decembra 1953. Sadzba dane bola v tom čase 30 percent nadmerného zisku, pričom najvyššie sadzby dane z príjmu právnických osôb sa zvýšili na 47 percent zo 45 percent.3
V roku 1991 sa niektorí členovia Kongresu pokúsili v rámci energetickej politiky schváliť väčším ropným spoločnostiam daň z nadmerného zisku vo výške 40 percent, ale toto úsilie bolo neúspešné. Niektorí aktivisti obhajovali mierové využitie nadmernej dane zo zisku, ale takéto návrhy čelia silnému odporu podnikov, ako aj niektorých politikov a ekonómov, ktorí tvrdia, že by to odrádzalo od kapitálových investícií .
Nedávne návrhy dane z nadmerného zisku
Počas vypuknutia koronavírusu v roku 2020 ekonómovia Emmanuel Saez a Gabriel Zucman navrhli daň z nadmerného zisku pre podniky, ktoré mali prospech z účinkov epidémie a vládneho presadzovania súvisiacich obmedzení verejného zdravia.1 Obavy zo samotnej choroby, ako aj nariadené karantény, zatváranie podnikov, príkazy na útočisko a opatrenia týkajúce sa sociálneho dištancovania poškodili mnohé podniky, ale prospeli aj niektorým, najmä webovým a vzdialeným službám. Online nakupovanie, cloud computing, vzdialené obchodné aplikácie, služby streamovania médií a sociálne médiá zaznamenali výrazný nárast návštevnosti a objemu podnikania, keďže viac ľudí pracuje, nakupuje a komunikuje z domu cez internet.
Federálna vláda zároveň dramaticky zvýšila výdavky prijatím stimulačného balíka , aby kompenzovala ekonomické škody spôsobené vírusom a reakciu verejného zdravia naň.4 Saez a Zucman navrhli daň z nadmerného zisku, aby pomohli zaplatiť núdzové výdavky a pomohli zabezpečiť, aby sa neočakávané zisky tých, ktorí mali prospech z koronavírusu, zdieľali s tými, ktorí trpeli.