Uzbekistan a Maďarsko prehlbujú spoluprácu

BUDAPEŠŤ / TAŠKTENT – Maďarsko a Uzbekistan spustia rozsiahle programy spolupráce v oblasti jadrovej energie, vodného hospodárstva, poľnohospodárstva a hraničnej kontroly.

Tým vytvoria príležitosti pre maďarské spoločnosti v rýchlo sa rozvíjajúcom stredoázijskom štáte, povedal pán Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí a obchodu. v Taškente.

Uzbekistan spustil ambiciózne rozvojové projekty v oblastiach so zavedenými špičkovými maďarskými technológiami, citovalo ministerstvo zahraničných vecí pán a Pétera Szijjártóa na tlačovej konferencii po siedmom zasadnutí medzivládneho výboru pre hospodársku spoluprácu oboch krajín.

Maďarsko je pripravené prispieť technológiou chladenia pre novú jadrovú elektráreň v rámci projektu v hodnote 300 až 400 miliónov eur, ako aj pomôcť vyškoliť uzbeckých jadrových expertov, povedal.

Maďarsko súhlasilo s udelením štipendií 170 uzbeckým univerzitným a vysokoškolským študentom, čo je zatiaľ sto, uviedol minister.

Jadrová energia zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení dodávok energie v Maďarsku a určenie energetického mixu je v kompetencii jednotlivých štátov, povedal Szijjártó s tým, že Európska únia dôsledne deklarovala úplnú výnimku jadrovej energie zo sankcií voči Rusku.

V súvislosti s afganskou hranicou minister povedal: „Európa má zásadný záujem zabrániť ďalším migračným vlnám, ktoré by mohli podporiť šírenie terorizmu a extrémistických ideológií. V tejto súvislosti povedal, že Európska únia by mala zdvojnásobiť sumu vyčlenenú na obranu hraníc v Strednej Ázii.

Pokiaľ ide o vodné hospodárstvo a poľnohospodárstvo, minister poznamenal, že členské štáty Turkickej rady súhlasili so zriadením inštitútu, ktorého úlohou je predchádzať suchám.

Bilaterálny obchod vlani presiahol 110 miliónov dolárov a medziročne vzrástol o 48 percent, povedal Szijjártó a dodal, že maďarská Eximbanka otvorila úverovú linku vo výške 105 miliónov eur, aby pomohla financovať bilaterálnu obchodnú spoluprácu.

Obe strany podpísali dodatkový protokol o štipendijnom programe Stipendium Hungaricum a vyhlásenie o zámere spolupráce v oblasti cestovného ruchu.

Szijjártó sa mal neskôr v priebehu dňa stretnúť s uzbeckým náprotivkom, podpredsedom vlády pre investície a vonkajšie hospodárske vzťahy a ministrami zdravotníctva, inovačného rozvoja, vysokého a stredného školstva, cestovného ruchu a kultúrneho dedičstva.