ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Rosnefť

Rosnefť rusky: Роснефть je najväčšou ruskou ropnou spoločnosťou, ktorú 50 % vlastní ruská vláda, zvyšných 50 % vlastnia iní a zahraniční akcionári

Sú to napríklad British Petroleum vlastní 7 % akcií, čínska spoločnosť CEFC . Zaoberá sa najmä ťažbou ropy a zemného plynu, ako aj výrobou ropy a petrochemických produktov.

Dňa 30. augusta 2011 Rosnefť podpísal dohodu o strategickej spolupráci so spoločnosťou ExxonMobil. Vďaka nemu by Rosnefť mohol vŕtať v Mexickom zálive a obe spoločnosti by potom spoločne investovali do rozvoja  ropných polí v arktickej časti Ruska. Túto spoluprácu však ExxonMobil jednostranne ukončil koncom februára, pričom americký koncern odpísal približne 200 miliónov dolárov.

Rosnefť dosiahol od januára do septembra 2021 čistý zisk 696 miliárd rubľov (696 miliárd dolárov), čo je historický rekord.

Dňa 29. septembra 2017 bola vymanovaná nová dozorná rada spoločnosti Rosneft. Ruská vláda nominovala do funkcie  bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol následne zvolený za predsedu dozornej rady. Schröder bol v Nemecku ostro kritizovaný za túto úlohu, ktorá eskalovala po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022. Schröder zo spoločnosti odstúpil až 20. mája, deň po tom, čo rozpočtový výbor Bundestagu rozhodol o odobratí peňazí na úrad, na ktorý mal mať ako bývalý kancelár nárok. V dozornej rade boli Schröderovi zástupcovia blízkym spolupracovníkom Putina a bývalý ruský podpredseda vlády Igor Sečin, spolu s bývalým dôstojníkom Stasi a generálnym riaditeľom spoločnosti Nord Stream AG Matthiasom Warnigom.

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu britská ropná spoločnosť BP koncom februára 2022 oznámila, že sa rozhodla ukončiť svoje dlhoročné partnerstvo a že sa zbaví svojho 19,75-percentného podielu v spoločnosti Rosnefť, ktorú vlastnila od roku 2013. Očakávalo sa, že transakcia bude stáť až 25 miliárd dolárov. BP tiež oznámila, že jej zástupcovia, Bernard Looney a Bob Dudley, odstúpili z predstavenstva spoločnosti Rosnefť.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.