Nemecká vláda skúma možnosť znárodnenia majetku energetickej firmy Rosnefť v krajine

BERLÍN – Nemecká vláda študuje možnosť znárodnenia majetku Rosneftu v krajine, ako uvádza denník Handelsblatt s odvolaním sa na informované zdroje.

Uvádza sa, že diskusie na túto tému boli 5. februára 2023 a do týchto vypočutí bola oficiálne zahrnutá aj ruská skupina Rosnefť. Vypočutie predchádza vyvlastneniu a je súčasťou formálneho procesu, o ktorý sa usiluje federálna vláda. Vládne kruhy zároveň hlásia, že konečné rozhodnutie ešte nepadlo. Trvalé rozširovanie existujúceho manažmentu trustu sa však už nepovažuje za prijateľné riešenie.

Handelsblatt, doslova “obchodné noviny” v nemčine, je ekonomický denník vydávaný v nemeckom jazyku  v Düsseldorfe spoločnosťou Handelsblatt Media Group, predtým známou ako Verlagsgruppe Handelsblatt.

Rosnefť, rusky Роснефть, je najväčšou ruskou ropnou spoločnosťou, ktorú 50 % vlastní ruská vláda, zvyšných 50 % vlastnia iní a zahraniční akcionári, napríklad British Petroleum vlastní 7 % akcií, čínska spoločnosť CEFC 14 %. Zaoberá sa najmä ťažbou ropy a zemného plynu, ako aj výrobou ropy  a petrochemických produktov.

Titulná fotografia: Benzínová pumpa v Moskve. A.Savin.