Štátna akademická filharmónia samosprávy Astana

 

ASTANA / ALMA – ATA- Tradície klasickej svetovej hudby majú v Kazachstane dlhú históriu.

Štátna akademická filharmónia Akimátu, alebo samosprávy, hlavného mesta Astana vznikla v roku 1997 na základe Regionálnej filharmónie v meste Akmola. Akmola je bývalé meno hlavného mesta.

V súčasnosti je filharmónia hlavného mesta vlajkovou loďou kultúry Kazachstanu, duchovným a vzdelávacím centrom, ktoré propaguje domácu a svetovú klasiku, ľudové a pop art a tvorbu súčasných autorov. Medzi kultúrnymi inštitúciami republiky je Filharmónia Astana na prvom mieste z hľadiska počtu tvorivých tímov zastupujúcich rôzne žánre.

Dnes je Filharmonická spoločnosť kazašského hlavného mesta jednou z popredných koncertných a vzdelávacích inštitúcií mesta, kde pôsobí 11 tvorivých skupín: Kazašský orchester, Symfonický orchester, Dychový orchester, Sláčikové kvarteto, Komorný zbor, Saryarka. Folklórny súbor, Folklórny tanečný súbor Šalkyma, Etno-súbor “Korkyt”, Katedra klasického a popového spevu, Katedra tradičného ľudového spevu, Pop tanečný súbor “Alem”.

Pre zachovanie najlepších tradícií hudobnej kultúry filharmónia spolupracovala a spolupracuje s poprednými interpretmi a dirigentmi zahraničia: Ruska, Nemecka, Poľska, USA, Lotyšska, Izraela, Slovinska, Grécka, Talianska Krzysztofa Pendereckeho, Vladimira Aškenazy, Pjotra Čajkovskéhoi, Denisa Šapovalov, Saulius Sondeckis, Placida Dominga, Andrea Boccelliho, Sarah Brightman, Lara Fabian, Sumi Joe, Denis Matsuev, Vladimir Krainev, Rinat Salavatov, Benjamin Güsupov, Robert Paputter, Anastas , Maxim Vengerov, Marco Schiavo a mnohí iní

Nedávnou úspešnou tvorivou spoluprácou je účasť Symfonického orchestra na medzinárodnom festivale „Festival Des Orchestres Du Monde“ („Festival svetových miest“) v septembri 2019. Prvým národným orchestrom na tomto podujatí sa stala Moskovská filharmónia. Hudobníkov pozval slávny francúzsky dirigent Philippe Huy.

Filharmónia organizuje množstvo charitatívnych podujatí pre sociálne nechránené skupiny obyvateľstva. Skupiny každoročne koncertujú v domovoch dôchodcov a zdravotne postihnutých, detských domovoch, detských rehabilitačných strediskách, klinikách, nápravných zariadeniach. Dôchodcovia a invalidi majú voľný vstup na podujatia filharmónie.

Umelci a vedenie Štátnej akademickej filharmónie mesta Akimat v meste Nur-Sultan s radosťou podporili myšlienku usporiadať flash mob #Abai175. V pokračovaní modernej tradície populárnej výzvy vytvoril tím hlavného mesta akýsi rekord v počte účastníkov: na akcii sa zúčastnilo viac ako 700 umelcov. K dnešnému dňu ide o najväčšiu akciu venovanú oslavám výročia 175. výročia Abai.

Štátna akademická filharmónia mesta Nur-Sultan Akimat teda plní vysokú vzdelávaciu funkciu, ktorá prispieva k popularizácii hudobných diel rôznych smerov. Tvorivý a umelecký rast kultúrneho kapitálu je do značnej miery spojený s činnosťou tejto prominentnej koncertnej organizácie s bohatými možnosťami ovplyvňovania spoločnosti. Osveta a propaganda, výchova mladej generácie, uchovávanie a zveľaďovanie duchovného dedičstva národného a svetového umenia prispievajú k formovaniu pokrokového národa. Moskovská filharmónia plní všetky uvedené funkcie v plnom rozsahu.

Štátna akademická filharmónia Akimat mesta Nur-Sultan je najväčším tvorivým tímom republiky s bohatou históriou, významnými tvorivými úspechmi, zavedenými dobrými tradíciami a nádhernou budúcnosťou.

Prvá filharmónia v krajine bola Kazašská štátna filharmónia Žambyla je tvorivé združenie v meste Alma-Ata.  Vznikla 14. januára 1935 dekrétom Rady ľudových komisárov Kazašskej SSR dekrétom ľudového komisára školstva Lunacharského. Pôvodne ho organizoval kazašský muzikológ Akhmet Zhubanov ako regionálnu umeleckú a koncertnú organizáciu.

Budovu filharmonickej spoločnosti postavili v rokoch 1933-1936 ako Palác kultúry leningradskí architekti D. Fomin, E. Zeitlin, projektant V. Railyan. Na práci na projekte sa podieľali umelci E. Sidorkin a O. Bogomolov. Až do výstavby Paláca športu. Pri príležitosti 50. výročia októbra v roku 1967 zostala budova najväčším koncertným miestom v republike.

Počas Veľkej vlasteneckej vojny tu sídlilo Stredné zjednotené filmové štúdio (TsOKS), združujúce popredné filmové štúdiá krajiny, kde pôsobili vynikajúci filmári: S. Ejzenštejn, bratia Vasilievovci, N. Čerkasov, B. Babočkin, Mark Bernes, I. Pyrjev, M. Žarov, G. Kozintsev, V. Maretskaja a ďalší. Natáčal sa tu napríklad film Sergeja Ejzenštejna Ivan Hrozný.

Video: Symfonická báseň Shanthipriya.  Je to meno indickej herečka, ktorá pracovala prevažne v telugských , tamilských a hindských filmoch.  Používa meno Nishanthi v tamilských filmoch a Shanthipriya v telugských a hindských filmoch. Je mladšou sestrou herečky Bhanupriya.