Presne pred 40 rokmi Rush vydali Moving Pictures

QUEBEC / TORONTO – Moving Pictures je ôsmy štúdiový album kanadskej rockovej skupiny Rush.

Album bolo nahrané a mixovanie od októbra do novembra 1980 v Le Studio v Morin Heights (Québec, Kanada) a vydané 12. februára 1981.

Stalo sa najpredávanejším albumom skupiny v USA, kde dosiahlo tretia pozícia v rebríčku časopisu Billboard. Moving Pictures sa stalo najpopulárnejším a komerčne najúspešnejším albumom kanadského tria. Album bol podľa RIAA ocenené ako štvornásobne platinové, s predajom 5 miliónov výliskov k dátumu 27. januára 1995.

Moving Pictures je jedným z dvoch albumov skupiny Rush zapísaných v zozname 1001 Albums You Must Hear Before You Die / 1001 albumov ktorá musíte počuť skôr než zomriete (2112 je druhým z nich).  Časopis Kerrang! uviedol tento album na 43. mieste medzi “100 Greatest Heavy Metal Albums of All Time” / 100 najväčších Heavy metalových albumov všetkých čias.

 

Skupina Rush hrala v zostave Geddy Lee – basgitara, Obeheim 8 Voice Synthesizer, Minimoog a Taurus pedals, spev, Alex Lifeson – gitary, Taurus pedals a Neil Peart – bicie, perkusie.

Le Studio (neskôr premenované na Studio Morin Heights) bolo rezidenčné nahrávacie štúdio v pohorí Laurentian neďaleko mesta Morin-Heights v kanadskom Québecu postavené v roku 1972 nahrávacím inžinierom a producentom Andrém Perrym, Nickom Blagonom a Yaëlom Brandeisom. Štúdio, kde umelci nahrávali a zdržiavali sa, bolo miestom mnohých významných kanadských a zahraničných umelcov, vrátane Rush (prezývali ho „Rush’s Abbey Road“, The Police, Bee Gees, Chicago, David Bowie, April Wine a Cat Stevens and Vain. André Perry opísal toto zariadenie ako „ako OSN. Mal som ľudí z Londýna, New Yorku, Quebecu, z celého sveta.“

Bol preslávený svojím umiestnením v štýle ústupu a najmodernejším vybavením. Bol jedným z prvých štúdií, ktoré inštalovali mixážny pult Solid State Logic a digitálne záznamové zariadenie RADAR.

V roku 1986 spoločnosť Le Studio vydala akcie na burze v Montreale s cieľom získať financovanie výstavby druhého štúdia so zvukovými a obrazovými schopnosťami v americkom štáte Washington. Predalo sa 1,1 milióna akcií v hodnote 3,50 USD. Perry a Brandeis si ponechali väčšinové záujmy. Minuli 500 000 dolárov na jednotku digitálnych video efektov Quantel Mirage v nádeji, že nainštalujú ďalšie vybavenie umožňujúce nahrávanie zvukových efektov a filmovej hudby, ako aj miestnosť pre Synclavier.

Perry predal štúdio v roku 1988. V roku 2008 štúdio skončilo svoju činnosť a od roku 2015 bola nehnuteľnosť na predaj. dňa 11. augusta 2017 bola budova čiastočne zničená „podozrivým“ požiarom.