Klasické hudobné dielo, známy Koncert pre klavír a orchester číslo 1 b-moll Čajkovského oslavuje 175 rokov

MOSKVA / BOSTON – Pred 175 rokmi ruský skladateľ vážnej hudby Pjort Iľjič Čajkovskij dokončil Koncert pre klavír a orchester číslo b-moll. 

Ruský skladateľ písal koncert v zime na prelome rokov 1874 a 1875. Dielo pôvodne skomponoval pre ruského pianistu Nikolaja Rubinštejna. Ten dielo odmietol a povedal, že “je úplne nanič”. Čajkovskij rukopis poslal nemeckému pianistovi, dirigentovi a pedagógovi Hansovi Guidoovi Freiherrovi von Bülowovi. V roku 1875 skladbu odpremiérovali v americkom Bostone. Samotný Pjotr Iljič Čajkovskij s koncertom absolvoval úspešné turné po USA v roku 1891. 

Koncert pozostáva z grandiózneho úvodu a troch častí: 1. Allegro non troppo e molto maestoso ― Allegro con spirito. 2. Andantino semplice ― Prestissimo. 3. Allegro con fuoco.

Ruský pianista Andrej Gavrilov o koncerte povedal, že pre jeho interpretáciu “musíte byť nielen technicky dokonalým klaviristom, ale musíte mať aj príslušné životné skúsenosti, byť v súlade s úžasnou ruskou kultúrou devätnásteho storočia, musíte hlboko porozumieť ruskej náboženskej filozofii alebo, ako sa inak hovorí, organickej životnej múdrosti.”

Interpretácia Klavírneho koncertu číslo 1 b-moll gruzínskou klaviristkou Kaťou Buniatišvili s Izraelskou filharmóniou. Koncert k osemdesiatym narodeninám indického dirigenta Zubina Methu.

Obrázok: Partitúra prvých akordov Koncertu číslo 1 pre klavír a orchester b-moll Pjotra Iľjiča Čajkovského.