MCSI: domácnosti čoraz viac dôverujú ekonomike

NEW YORK – Michiganský index spotrebiteľského sentimentu, ktorý odráža mieru dôvery domácností v americkú ekonomiku, podľa predbežných odhadov vzrástol v auguste na 55,1 bodu z júlových 51,5 bodu, uvádza web univerzity.

Experti oslovení Trading Economics v priemere predpovedali miernejší rast ukazovateľa až na 52,5 bodu.

Subindex postoja amerických spotrebiteľov k aktuálnej finančnej situácii v auguste klesol na 55,5 bodu z 58,1 bodu pred mesiacom. Zároveň indikátor spotrebiteľských očakávaní na najbližších šesť mesiacov vyskočil na 54,9 bodu zo 47,3 bodu.

Strednodobé inflačné očakávania (budúci rok) medzi obyvateľstvom tento mesiac klesli na 5 % z 5,2 % v júli, z dlhodobého hľadiska (5 rokov) sa zvýšili na 3 % z 2,9 %.

Konečná hodnota júlového indexu spotrebiteľskej dôvery bude zverejnená 26. augusta.

Index spotrebiteľského sentimentu University of Michigan je zostavený z mesačného prieskumu najmenej 500 amerických domácností o 50 kľúčových otázkach zameraných na identifikáciu zmien v očakávaniach spotrebiteľov o ekonomickej klíme, osobnom príjme a spotrebe.

Indikátor sa zverejňuje dvakrát mesačne vo forme prvotných a konečných odhadov a ovplyvňuje dynamiku dolára, akciových trhov a amerických vládnych dlhopisov.

Michiganský index spotrebiteľského sentimentu (MCSI). Čo je Michiganský index spotrebiteľského sentimentu (MCSI)? Michigan Consumer Sentiment Index (MCSI) je mesačný prieskum úrovne spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch, ktorý vykonáva Michiganská univerzita. Prieskum je založený na telefonických rozhovoroch, ktoré zhromažďujú informácie o očakávaniach spotrebiteľov od ekonomiky.

Spotrebiteľský sentiment je štatistickým meraním celkového zdravia ekonomiky podľa názoru spotrebiteľov. Zohľadňuje pocity ľudí voči ich súčasnému finančnému zdraviu, zdravie ekonomiky v krátkodobom horizonte a vyhliadky na dlhodobý ekonomický rast a je všeobecne považovaný za užitočný ekonomický ukazovateľ.