Spomaľuje Nemecko, kopírovať ho bude Slovensko

Nemecká vláda vydala revidovanú prognózu rastu národného hospodárstva v roku 2019. Podľa neho sa HDP za rok zvýši o jedno percento namiesto predtým plánovaných 1,8 percenta.

Aktualizovanú prognózu predstavil minister hospodárstva a energetiky Peter Altmayer, citovaný Deutsche Welle. Podľa neho mali najväčší negatívny vplyv na nemecké hospodárstvo najmä zahraničné ekonomické faktory, najmä blížiaci sa britský odchod z Európskej únie, ktorý sa plánuje koncom marca – môže to viesť k “výraznému narušeniu hospodárskej politiky”. Medzi ďalšie dôvody – obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá ovplyvňuje Európu a jej produkty.

Zároveň podľa Altmayera v Nemecku existuje pozitívny trend vrátane nezamestnanosti – do konca roka 2019 sa zníži z 5,2 na 4,9 percenta.

Iní nemeckí politici reagovali na vyhlásenie ministra. Hlava opozičnej Slobodnej demokratickej strany (FDP), Christian Lindner, označila zhoršenie prognózy za “varovný signál” a vyzvala vládu, aby začala aktívny boj proti recesii. Anya Hajduk, zástupkyňa frakcie Únie-90 / Zelení v Bundestagu, vyzvala úrady, aby venovali väčšiu pozornosť európskym partnerom, ktorí by mohli priniesť prospech Berlínu, v podmienkach obchodných bariér medzi Čínou a Spojenými štátmi.