Zlato vykazuje najdlhšiu sériu strát od roku 2018

NEW YORK – Zlato klesá kvôli rastu dolára a výnosov dlhopisov. Na rozdiel od posledne menovaného negeneruje úrokové výnosy, hoci sa tiež považuje za obranné aktívum.

Zlato sa približuje k piatej týždennej strate v najdlhšej sérii za takmer štyri roky, pričom jeho povesť bezpečného prístavu sa otriasla, pretože investori začali byť príliš optimistickí voči americkému doláru.

Drahé kovy sa v poslednom mesiaci dostali pod neúprosný tlak, keď sa investori obracajú k doláru tvárou v tvár čoraz väčšmi jastrabiemu Federálnemu rezervnému systému. Tento obchod dostal tento týždeň ďalšiu podporu v dôsledku prudko rastúcej inflácie v USA.

Zlato vo štvrtok prvýkrát za takmer rok kleslo pod 1700 dolárov za uncu, zatiaľ čo dolárový index Bloomberg sa vyšplhal na rekordnú úroveň.

Zatiaľ čo vysoká inflácia a hrozba rastu zvyčajne pomáha zlatu, drahý kov trpí, pretože investori zvažujú vyhliadky na väčšie alebo častejšie zvyšovanie sadzieb zo strany Fedu, ktorý sa snaží obmedziť rastúce tlaky na ceny. Zlato nie je úročené a podobne ako iné komodity denominované v dolároch trpí, keď dolár rastie.

Podľa analytikov Commerzbank AG by však očakávania investorov týkajúce sa hospodárskeho poklesu v USA mali byť prínosom pre zlato ako defenzívne aktívum.

“Toto je jeden z dôvodov, prečo očakávame rast cien v nasledujúcich mesiacoch a štvrťrokoch,” uvádza sa vo vyhlásení. „Aby sa to však stalo, stále silný odliv peňazí zo zlatých ETF sa musí zastaviť a nákupný úrok sa musí vrátiť na trh.“

Tohtotýždňový pokles bol pokračovaním série búrlivých udalostí z roku 2022 pre zlato, ktoré po začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine vyletelo nad 2000 dolárov za uncu.  Cena klesla keď Fed zvýšil úrokové sadzby a posilnil dolár.Zlato kleslo o 0,3 % na 1 705,26 USD za uncu do 12:38 v Londýne, čo je medzitýždenný pokles o 2,2 %. To je asi 17 % pod marcovým maximom. Striebro vzrástlo, platina zostala prakticky nezmenená a paládium kleslo.