Zbohom Charkova primátorovi G. Kernesovi
CHARKOV – Obyvatelia ukrajinského mesta Charkov sa rozlúčili s Gennadijom (Adoľfovičom) Kernesom (61), primátorom mesta Charkov. Za posledných päť rokov podstatne zmenil mesto.
Na poslednú rozlúčku prišlo asi 100 000 obyvateľov v meste. V Charkove vykúpili všetky kvety. Rozlúčkový ceremoniál trval viac ako osem hodín. Na rozlúčku primátorovi hral miestny symfonický orchester.
Gennadij Kernes sa narodil v roku 1959 v židovskej rodine. Po strednej škole pracoval ako sústružník, rozlievač mlieka v obchode, strážnik, ale aj ako manuálny robotník. V roku 1986 keď sa v ZSSR začala prestavba odišiel do súkromného sektora. Založil niekoľko družstiev. Za malé podvody sa dostal na tri roky do väzenia.
Potom pracoval vo súkromných firmách. V októbri 2010 sa stal primátorom mesta Charkov. Za desať rokov sa mu úplne podarilo zmeniť mesto.
Gennadij Kernes bol naprv protivníkom “Euromajdanu”. Vo februári 2014 zmenil svoj názor a odvtedy podporoval centrálnu vládu v Kyjeve. Bol proti separatistom na východe Ukrajiny.
V roku 2014 na neho spáchali atentát. Existovalo niekoľko verzií. Najčastnejšie boli dve. Podľa prvej za atentátom stál Arsen Avakov, niekdajší primátor Charkova a v tom čase a až dodnes minister vnútra Ukrajiny. Podľa druhej verzie to bolo hnutie federalistov, ktoré podporuje Moskva.
Gennadij Kernes robil reformy na základe niekoľkých princípov. Prvým bol jednota moci a jej odovzdávanie. Boli vytvorené administratívy v jednotlivých okresoch (štvrtiach mesta). Poslanci v parlamente z Charkova vytvorili lobby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Druhý princíp sa týkal komunikácie s obyvateľmi. Magistrát od nich zbieral sťažnosti tak, že mohli posielať fotografie. Gennadij Kernes navštevoval vysoké školy, podniky a mnohé iné podniky v meste. Tretím princípom bolo to, že obnovil tvár mesta. Štvrtým princípom bolo to, že navrhol stratégiu rozvoja mesta do roku 2030. Jej cieľom bolo dostať Charkov medzi 100 najlepších miest sveta.
Gennadij Kernes dostal v septembri COVID – 19. Na neho zomrel.
Charkov je mesto na severovýchode Ukrajiny, blízko hraníc s Ruskou federáciou. Má 1,7 milióna obyvateľov. Je druhým najväčším mestom na Ukrajine. V čase ZSSR bolo najväčším obchodným a priemyselným centrom v krajine.
V Charkove sa narodil Simon Kuznets (* 1901 – † 1985), rusko-americký ekonóm, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, sovietsky vedec Lev Davidovič Landau (* 1908 – † 1968), teoretický fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku a Vladimir Geršonovič Drinfeľd (* 1954), ukrajinský matematik v súčasnosti pôsobiaci v USA, nositeľ Fieldsovej medaily.