Zákon o hmotnej zodpovednosti politikov nie je

BRATISLAVA – Zákon o hmotnej zodpovednosti politikov dones neexistuje.

V predvolebnej kampani tento typ zákona propagovala politická strana Obyčajní ľudia a nezávislí kandidáti, Nová väčšina, Zmena zdola a Kresťanská únia (OĽANO, NOVA, ZZ, KÚ). Hovorila o ňom vo volebnom časopise  Obyčajné noviny s podtitulom “skutok sa stal”.

Predseda politického zoskupenia Igor Matovič ped voľabami chcel, aby  na efektivitu rozhodnutí štátnych úradníkov dohliadal napríklad Útvar hodnoty za peniaze.

Politická strana neskôr OĽANO, NOVA, ZZ A KÚ vyhlásila, že chce za zlé rozhodnutia trestať nielen politikov. Zodpovední budú aj tí, ktorí im pripravujú podklady. Gestori zavedenia hmotnej zodpovednosti, ktorými sú poslanci OĽANO Jozef Pročko a Lukáš Kyselica, rozšírili túto zodpovednosť aj na ďalšie osoby, ktoré pripravujú verejným funkcionárom podklady pre ich rozhodnutie.

Naposledy sa o zákone rokovalo v 29. júna 2021. Poslanci vtedy odmietli novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorú predložil nezaradený poslanec Miroslav Kollár. O zavedení hmotnej zodpovednosti politikov rokoval parlament už v minulosti, dokonca dvakrát – v roku 2016 a 2018.

Miroslav Kollár v júni tohto roku o zákone povedal:  „Zavádzame tam inštitút možnosti verejných činiteľov poistiť sa za škodu spôsobenú pri výkone verejnej funkcie. A nezavádzame tam v tejto chvíli strop, do akého budú musieť spôsobenú škodu nahradiť. To konanie má viesť generálny prokurátor na základe buď zistení Najvyššieho kontrolného úradu, Úradu pre verejné obstarávanie alebo z vlastného popudu alebo pätiny poslancov. “

 

Verejný funkcionár, ktorý rozhoduje sám alebo spoločne s inými o nakladaní s majetkom a finančnými prostriedkami štátu, mesta, obce alebo kraja a spôsobí týmto rozhodnutím uvedeným subjektom škodu, musí podľa pripravovanej legislatívy niesť za to hmotnú zodpovednosť bez ohľadu na to, či ju spôsobil úmyselne alebo z vedomej nedbanlivosti.

Pôvodne Igor Matovič presadzoval projekt, podľa ktorého sa do politiky dostanú obyčajní ľudia, ktorí budú pomáhať obyčajným ľuďom. Dnes sú podstatou daného projektu dva body. Prvým je označenie politickej strany Smer za mafiu. Mafia sa zaoberá tromi vecami. prvou je obchodovanie s drogami, druhou je organizovanie prostitúcie a treťou je vyberanie výpalného. Igor Matovič tým dosiahol vo verejnom priestore efekt toho, že politiku ako takú označil za kriminálnu činnosť.  Verejnosť s týmto vnímaní stotožňuje aj politické zoskupenie, ktoré vedie Igor Matovič. Následne to vedie k tomu, že občania stratili dôveru vo verejné politické inštitúcie ako sú parlament, vláda, súdy a silové zložky. Druhým bodom súčasného politického projektu Igora Matoviča je trestanie podnikateľov, ktorí boli dodávateľmi verejného sektora v čase vlád Roberta Fica.

Vládami Jána Čarnogurského, Vladimíra Mečiara, Jozefa Moravčíka Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej sa politická organizácia Igora Matoviča nezaoberá.